10 zdań, których nie powinieneś wypowiadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

2018-01-08 12:53
10 zdań, których nie powinieneś wypowiadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Autor: Pracuj.pl 10 zdań, których nie powinieneś wypowiadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

10 zdań, których nie powinieneś wypowiadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

W trakcie rozmowy potencjalny pracodawca ocenia nie tylko nasze kwalifikacje, ale również zachowanie. Przygląda się naszej postawie, a także bacznie analizuje wypowiedzi. Eksperci Pracuj.pl podpowiadają, czego nie powinno się mówić podczas spotkania w sprawie pracy.

Kilka nieopatrznie wypowiedzianych zdań może sprawić, że praca naszych marzeń pozostanie w sferze pragnień. Kandydat, któremu zależy otrzymaniu angażu, powinien unikać komunikatów i pytań w rodzaju:

1. „Poprzedni pracodawca był niekompetentny.”

Chcąc otrzymać nową posadę, warto unikać wygłaszania niepochlebnych opinii na temat wcześniejszych pracodawców. Krytykowanie ich świadczy o naszej nielojalności i może sprawić, że utracimy szansę zatrudnienia w danej firmie.  

2. „Nie ma dla mnie znaczenia, w której firmie podejmę pracę.”

Poważnym błędem jest również brak zainteresowania pracą dla konkretnego pracodawcy. Przyjęcie takiej postawy może świadczyć o tym, że nie mamy motywacji do pracy. To z kolei wpłynie na nasz stosunek do obowiązków i zaangażowanie.

3. „Jestem nieudacznikiem.”

Rozmowa z potencjalnym pracodawcą lub pracownikiem działu HR nie jest spotkaniem z psychoterapeutą. Nie powinniśmy użalać się nad sobą podczas spotkania, ponieważ takie zachowanie świadczy o braku profesjonalizmu.  

4. „Chciałbym/chciałabym zarabiać X zł na rękę.”

Nasz wizerunek może ucierpieć także wtedy, gdy zaczniemy wplatać w swoje wypowiedzi potoczne wyrażenia. Mówiąc o wynagrodzeniu, podawajmy kwoty brutto. Starajmy się nie mówić o tym, ile chcielibyśmy zarabiać „na rękę”.

5. „Chciałbym zarabiać X zł, bo niebawem biorę ślub.”

Przekonując rekrutera o tym, że warto nas zatrudnić, przytaczajmy argumenty dotyczące naszych umiejętności i kwalifikacji. Nie powołujmy się na trudną sytuację osobistą, rodzinną itd.  

Tego nie należy mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Autor: Pracuj.pl Tego nie należy mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej

6. „Czy przechodzę do kolejnego etapu?”

Informacje o wynikach rekrutacji otrzymujemy po zakończeniu konkretnego etapu. Zadawanie pytań dotyczących wyniku jest niewłaściwe i może zostać odebrane jako faux pas.  

7. „W latach 2012-2017 pracowałem w firmie XYZ. Zakres moich obowiązków to…”

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rozwijamy treści zamieszczone w CV. Powielanie tych informacji jest pozbawione sensu.

8. „Moim zdaniem ta informacja nie ma znaczenia.”

Nie powinniśmy poddawać w wątpliwość pytań zadawanych przez rekrutera. Nie musimy odnosić się do kwestii, takich jak np. stan cywilny, ale kwestionowanie sposobu prowadzenia rozmowy może pozbawić nas szans na angaż.

9. „W firmie, w której aktualnie pracuję, obowiązują procedury…”

Dużym błędem jest także zdradzanie poufnych informacji do których mamy lub mieliśmy dostęp w aktualnym bądź poprzednim miejscu zatrudnienia. Ujawniając je, powinniśmy liczyć się z konsekwencjami, takimi jak np. kary umowne.  

10. „Nie mam żadnych pytań.”

Kiedy rozmowa rekrutacyjna dobiega końca, osoba, która ją prowadzi, zachęca nas do zadawania pytań. Brak jakichkolwiek wątpliwości może świadczyć np. o tym, że nie zaangażowaliśmy się w spotkanie i nie zależy nam na jego pomyślnym wyniku.

Artykuł sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE