
Tradycje, zwyczaje i przesądy na Sylwestra i Nowy Rok
Najczęściej tradycje czy zwyczaje kojarzą nam się ze świętami, zazwyczaj bożonarodzeniowymi czy wielkanocnymi, ale okazuje się, że nie brakuje również tych dotyczących Sylwestra i Nowego Roku. Podobnie jak i przesądów związanych z końcem starego i początkiem nowego roku.

Jaki Nowy Rok, taki cały rok
To jedno z najczęściej powtarzanych powiedzeń związanych z Nowym Rokiem. Przyjmuje się, że nowy rok będzie taki, albo podobny, do tego, co będzie działo się 1 stycznia. Przeżyjmy więc Nowy Rok tak, jak chcielibyśmy spędzić cały rok – pomyślnie i szczęśliwie.

Nie sprzątaj, a zwłaszcza nie zamiataj
Wiele osób wierzy, że nie należy w Sylwestra za dużo sprzątać, a przede wszystkim zamiatać. Powód? By nie wymieść z naszego domu szczęścia i pomyślności. Porządne sprzątnie najlepiej zaplanować na 30 grudnia lub 2 stycznia.

Pospłacaj wszystkie długi
Zanim rozpoczniesz sylwestrowe świętowanie, pospłacaj wszystkie długi i rachunki. Nie zaczynaj Nowego Roku z finansowanymi zobowiązaniami, bo przesąd mówi, że w takim przypadku będziesz miał problemy finansowe.

Pomyślność finansowa
Pomyślność finansową w nowym roku powinno zapewnić włożenie do portfela łuski karpia. Inny przesąd mówi, że należy w sylwestrową noc włożyć banknot do prawego buta.

Kto pierwszy przekroczy próg domu?
Jeden z przesądów dotyczy osoby, która pierwsza przekroczy próg naszego domu w Nowy Rok. Jeżeli będzie to blondyn, to domowników czeka szczęście. Niestety, w przypadku blondynki trzeba liczyć się z pechem.

Bąbelki prawdę powiedzą
Podczas wznoszenia toastu noworocznego musimy przyjrzeć się bąbelkom w naszym szampanie czy winie musującym. Duże, wirujące i nieregularne pęcherzyki zapowiadają interesujący rok, pełen wielu zmian i nowych wyzwań w życiu. Mniejsze, regularnie poruszające się bąbelki zwiastują rok spokojny i życiową stabilizację.

Kapusta przyniesie szczęście
Jeden z noworocznych przesądów zakłada, że szczęście w nowym roku można sobie zapewnić jedząc 1. stycznia danie z kapustą.

Okrągłe talerzyki na śniadanie
Jak już jesteśmy przy jedzeniu, to inny przesąd mówi, że noworoczne śniadanie należy podać na okrągłych talerzach. Mają one bowiem symbolizować zamknięcie cyklu wraz ze starymi sprawami i otwarcie się na nowy - pozbawiony starych trosk - okres.

Kiedyś strzelanie z bicza, dziś fajerwerki
Nowy Rok witamy zazwyczaj bardzo hucznie. Kiedyś powitaniu Nowego Roku towarzyszył huk wystrzałów z broni palnej oraz strzelaniu z bicza. Miało to służyć wypędzeniu starego roku i złych duchów. Dziś temu służyć mają wystrzały petard i fajerwerków, choć coraz częściej odchodzi się od nich, przede wszystkim w trosce o zwierzęta.

Życzenia noworoczne
Jak widać, zwyczajów, tradycji i przesądów dotyczących Sylwestra i Nowego Roku jest wiele. Najważniejsza tradycja pozostaje jednak bez zmian - to noworoczne życzenia, które warto złożyć swoim bliskim, znajomym i wszystkim, którzy są dla nas ważni.