Trzeci co do wielkości zamek w Polsce zachwyca nie tylko architekturą, ale przede wszystkim położeniem. Jego urokiem oczarowany był nawet Adolf Hitler, który właśnie na zamku Książ chciał ulokować swoją kwaterę.
Źródło: Jar.ciurus/cc/wikipedia.org
Rozwiń
Zamek Książ
Zamek Książ należał do rodu Hochbergów w latach 1509-1943
Źródło: Bosia2011 /cc/wikipedia.org
Rozwiń
Kompleks Riese - Rzeczka/Walim
W Górach Sowich powstał tajemniczy kompleks Riese, w skład którego wchodzi również sam Książ. Sieć korytarzy miała stanowić kwaterę główną nazistów.
Źródło: Borch3kawki/cc/wikipedia.org
Rozwiń
Kompleks Riese (Walim-Rzeczka)
Przy budowie kompleksu pracowali więźniowie, głównie Żydzi z łódzkiego getta i Auschwitz. Do dziś nie udało się odkryć wszystkich korytarzy - nazwa Riese (pol. olbrzym) sugeruje, że kompleks był potężny.
Źródło: Przykuta/cc/wikipedia
Rozwiń
Powiększ zdjęcie
Poszukiwania Złotego Pociągu
To najsłynniejszy kilometr trasy kolejowej w Polsce. W 2015 r. poszukiwacze Piotr Koper i Andreas Richter wskazali prawdopodobne miejsce ukrycia tzw. Złotego Pociągu.
Źródło: Mateusz Włodarczyk/CC A-S A/wikimedia.org
Rozwiń
Złoty Pociąg
Od 65 km trasy pomiędzy Wrocławiem a Wałbrzychem odchodzi miała bocznica, na którą w 1945 r. podobno wjechał pociąg pancerny z Wrocławia. Były badania, wykopy, ale do tej pory pociągu nie odnaleziono.
Źródło: cattalin//pixabay
Rozwiń
Mauzoleum w Wałbrzychu
Kolejne miejsce na dolnym Śląsku łączone z Adolfem Hitlerem. Mauzoleum miało upamiętniać Ślązaków, którzy zginęli podczas wcześniejszej wojny oraz ofiary wypadków w tutejszych kopalniach.
Źródło: Bonio/cc/wikipedia.org
Rozwiń
Mauzoleum w Wałbrzychu
Niemcy postanowili, że mauzoleum stanowić będzie również hołd dla nazistów. W mauzoleum nie brakowało więc orłów czy swastyk. Mówiło się też, że odbywały się tu rytuały wtajemniczania młodych członków SS.
Źródło: Bonio/cc/wikipedia.org
Rozwiń
Kaplica Czaszek
W dzielnicy Czermna w Kudowie-Zdroju znaleźć można niezwykłą kaplicę. Jej ściany wyłożone są tysiącami czaszek i kości. Stworzył ją czeski ksiądz Wacław Tomaszek, który w pobliżu kościoła odkrył masowy grób.
Źródło: Maerlin/cc/wikipedia.org
Rozwiń
Kaplica Czaszek
Podejrzewa się, że szczątki należały on do ofiar wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej oraz epidemii cholery w XVII i XVIII w. Chcąc uczcić ich pamięć Tomaszek wybudował kaplicę na wzór ossuarium w Rzymie.
Źródło: Merlin/cc/wikipedia
Rozwiń
Jaskinia Niedźwiedzia
Najdłuższa jaskinia w Sudetach znajduje się w miejscowości Kletno u stóp Masywu Śnieżnika. Łączna długość korytarzy to ok 4,5 km. Jaskinię odkryto w 1966 r. podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru.
Źródło: Jacek Halicki/cc/wikipedia
Rozwiń
Jaskinia Niedźwiedzia
W jaskini znaleziono m.in. kopalne szczątki zwierzęce z okresu plejstocenu. Do zwiedzania dostępna jest od 1983 r.
Źródło: Jacek Halicki/cc/wikipedia
Rozwiń
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich
Nazywana jest "śląską Pizą", a jej odchylenie od pionu wynosi 2,14 m. Możemy się też spotkać z określeniem "wieża Frankensteina", szalonego naukowca i bohatera książki Mary Shelley.
Źródło: Morganmeu/cc/wikipedia.org
Rozwiń
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich
A to dlatego, że niemiecka nazwa Ząbkowic Śląskich brzmi dokładnie Frankenstein. Istnieją teorie, które łączą fabułę książki z aferą grabarzy z 1606 r.
Źródło: Enzo83/cc/wikipedia
Rozwiń
Zamek Czocha
Słynna "twierdza szyfrów" i jeden z piękniej położonych zamków w Polsce. Zamek Czocha w miejscowości Sucha to miejsce o bogatej historii i jeszcze bogatszych legendach. W czasie II wojny światowej ówczesny właściciel Ernst Gutschow
Źródło: Rafał Konieczny/GFDL/Wikipedia.org
Rozwiń
Zamek Czocha
użyczył komnat szyfrantom z Abwehry. Legendy mówią też, że w zamku mieszkali niemieccy naukowcy pracujący nad najnowszymi wówczas rozwiązaniami technologicznymi. Dziś Czocha stanowi wielką atrakcję regionu.
Źródło: teojab//pixabay
Rozwiń
Jeden z nielicznych domów w Miedziance
Kiedyś bogate i pięknie położone miasto, po którym dziś zostało zaledwie kilka domów. Miedzianka w Rudawach Janowickich była miastem typowo górniczym. Intensywna eksploatacja złóż rud żelaza w Miedzianej Górze
Źródło: Lesnydzban/CC BY-SA 4./wikipedia.org
Rozwiń
Kościół Jana Chrzciciela w Miedziance
wyrządziła ogromne szkody górnicze. Mieszkańcy zostali wysiedleni do pobliskiej Jeleniej Góry. Po mieście zostało zaledwie kilka budynków oraz kościół św. Jana Chrzciciela.
Źródło: Takasamarasa/cc/wikipedia
Rozwiń
Ślęża
To zdecydowanie najbardziej tajemnicza góra na Dolnym Śląsku. Jedna z legend mówi, że Ślęża została usypana z głazów przez anioły, które po wyczerpującej walce z czartami zamknęły w ten sposób wejście do piekła.
Źródło: nucek/cc/wikipedia.org
Rozwiń
Ślęża
Tajemniczości dodaje jej fakt, że Ślęża jest miejscem anomalii magnetycznej, otacza ją bardzo silne pole magnetyczne, co zastanawia samych naukowców. Dzięki temu jest ona doskonałym nadajnikiem.
Źródło: Slawek Ilski/cc/wikipedia
Rozwiń
Książ
Trzeci co do wielkości zamek w Polsce zachwyca nie tylko architekturą, ale przede wszystkim położeniem. Jego urokiem oczarowany był nawet Adolf Hitler, który właśnie na zamku Książ chciał ulokować swoją kwaterę.