
Karkonoski Park Narodowy (woj. dolnośląskie): 4,8 ***** (20 403)
Jedyny park narodowy położony na Dolnym Śląsku, ale i na granicy polsko-czeskiej. Rocznie KPN odwiedzają nawet 2 mln turystów. Karkonoski Park Narodowy zajmuje obszar niemal 6 tysięcy hektarów. Niewątpliwie największą atrakcją parku jest najwyższy szczyt Karkonoszy, Śnieżka, wznoszący się na wysokość 1603 m n.p.m.

Karkonoski Park Narodowy - Wodospad Kamieńczyka
Odwiedzając Karkonosze warto zajrzeć również nad malownicze wodospady: Szklarki i Kamieńczyka.

Karkonoski Park Narodowy - Chojnik
Popularnym miejscem wśród turystów jest także enklawa KPN, która obejmuje górę Chojnik wraz ze znajdującymi się na niej ruinami zamku. Odpoczynku można zażyć w jednym z licznych i malowniczo położonych schronisk, jak Samotnia, Strzecha Akademicka czy pod Łabskim Szczytem. Karkonosze przyciągają również zimą. W Karpaczu czy Szklarskiej Porębie nie brakuje wyciągów narciarskich.

Ślężański Park Krajobrazowy
Ślęża słynie przede wszystkim ze swojej tajemniczej historii pełnej legend o aniołach i demonach, kamiennych kręgów i rzeźb, które możemy spotkać na trasie. Park został utworzony w 1988 roku. Na szczycie Ślęży znajduje się schronisko, kościół, nadajnik radiowo-telewizyjny oraz wieża widokowa.

Ślężański Park Krajobrazowy (woj. dolnośląskie): 4,8 ***** (6 649)
Położony kilkadziesiąt kilometrów od Wrocławia Ślężański Park Krajobrazowy obejmuje Masyw Góry Ślęży oraz Góry Raduni. Zwiedzanie parku możemy rozpocząć w jednej z położonych u stóp masywu miejscowości, jak Sobótka, Sulistrowiczki czy Tąpadła.

Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki (woj. dolnośląskie): 4,8 ***** (7 179)
O ile dwa pierwsze miejsca z Dolnego Śląska wskazane w plebiscycie nie będą trudne do zlokalizowania na mapie, o tyle trzecie miejsce wyróżnione Złotą Pinezką zwykle nie jest wymieniane w przewodnikach w czołówce atrakcji regionu. A zdecydowanie powinno! Na szczęście internauci docenili walory rezerwatu położonego w Kotlinie Kłodzkiej, w gminie Bystrzyca Kłodzka w obszarze Masywu Śnieżnika. Największą atrakcją rezerwatu jest oczywiście wodospad na rzece Wilczce wysoki na 22 m, drugi co do długości w Sudetach (po Kamieńczyku).

Wodospad Wilczki
Co ciekawe, przed wojną wodospad mierzył około 30 m wysokości. Jego majestat możemy podziwiać z mostka znajdującego się powyżej lub punktu widokowego naprzeciwko. Nad wodospad możemy zajrzeć przemierzając przebiegający w pobliżu czerwony szlak z Międzygórza na górę Igliczną. Na terenie rezerwatu znajdują się również dwie ścieżki dydaktyczne. Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny. Niedaleko rezerwatu znajduje się zapora wodna w Międzygórzu, na którą również warto zajrzeć.