Nazistowskie ZŁOTO ukryte blisko Wrocławia. 28 ton kosztowności! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-05-30 1:31 MT

28 ton nazistowskiego złota zostało ukryte w zamku na Dolnym Śląsku. Pod koniec II wojny światowej Niemcy schowali skarb w zamku w Roztoce. - Nie ma żadnych wątpliwości. Ogromne ilość złota i kosztowności zostały schowane w zamkowej studni, którą później wysadzono – mówi Roman Furmaniak, prezes fundacji Śląski Pomost.

To właśnie fundacja dotarła do zapisków z końca II wojny światowej. Niemiecki zbrodniarz, SS-man o pseudonimie Michaelis miał jedno zadanie: ukryć przed nadciągająca Armią Czerwoną złoto, szlachetne kamienie i inne kosztowności. To wszystko Niemcy zrabowali Polakom, Żydom i innym ofiarom swojego chorego systemu. Miejsca skrytek i ich dokładną zawartość umieścił w swoich zapiskach. Niedawno dokumenty te trafiły do Śląskiego Pomostu. Zostały przekazane przez córkę SS-mana. Kobieta, starsza już osoba, uznała, że tajemnica musi ujrzeć światło dzienne.

28 ton nazistowskiego złota ukryte na Dolnym Śląsku

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Z zapisków wynika, że ogromny skarb ukryto na Dolnym Śląsku, w zamku w Roztoce. Niemcy schowali kosztowności w studni, którą następnie wysadzono w powietrze. Przez lata o skarbie nikt nie wiedział. Jest spora szansa, że nie dowiedzieli się o nim Rosjanie i że wciąż czeka na swojego znalazcę. - Chcemy go wydobyć. O naszych informacjach poinformowaliśmy polski rząd, a także obecnego właściciela zamku – opowiada Roman Furmaniak.

Fundacja zaznacza, że nie chce odnaleźć skarbu, aby się wzbogacić. - To oczywiste, że to co znajdziemy trafi najpierw do Skarbu Państwa. Liczymy jednak, że później zostanie przekazane prawowitym właścicielom – mówi nam prezes Furmaniak.

Dyrekcja zamku w Roztoce liczy, że uda się rozwikłać zagadkę. - Jesteśmy gotowi na współpracę z fundacją – mówi nam Katarzyna Sielicka, dyrektorka zamkowego muzeum.

Kiedy prace poszukiwawcze mogą się rozpocząć? Wszyscy liczą, że w trakcie najbliższych wakacji.