Nowo wybrany radny odpowiada za śmierć 13-latki

i

Autor: YouTube / Gmina Chocianów

Nowo wybrany radny odpowiada za śmierć 13-latki. „Jesteś tchórzem!”

2021-10-01 14:09

Sławomir Sobczyszyn został wybrany w wyborach uzupełniających do rady miasta Chocianów. W czasie zaprzysiężenia nowego radnego przypomniano o jego mrocznej przeszłości. W 2008 roku mężczyzna spowodował wypadek, w którym zginęła 13-letnia Kasia, za co został skazany na kilka lat pozbawienia wolności. Tego co zrobił, nie wybaczyła mu do tej pory rodzina dziewczynki.

W wyborach uzupełniających do rady miasta Chocianów w województwie dolnośląskim wybrano dwóch nowych radnych: Piotra Machonia i Sławomira Sobczyszyna. Zaprzysiężenie nowych radnych odbyło się 28 września, a na sesji pojawiła się rodzina dziewczynki, która zginęła kilkanaście lat wcześniej w wypadku drogowym. Człowiekiem odpowiedzialnym za jej śmierć jest właśnie nowo wybrany radny Sławomir Sobczyszyn.

Do tragicznego wypadku doszło 8 października 2008 roku. Tego dnia dwie dziewczynki wracały pieszo ze szkoły do domu. Jak przypomina serwis e-legnickie.pl, obie szły prawidłowo poboczem, gdy niespodziewanie wjechał w nie 24-letni wówczas Sławomir Sobczyszyn. 13-letnia Kasia zginęła na miejscu, a jej koleżanka została ciężko ranna. Jak się później okazało, 24-latek próbował wyprzedzić ciężarówkę i stracił panowanie nad samochodem. Był trzeźwy i natychmiast wezwał na miejsce służby ratunkowe. Sąd nie miał jednak wątpliwości co do jego winy. Na jego niekorzyść przemawiał też fakt, że w 2005 roku stracił prawo jazdy za jazdę po pijanemu, a odzyskał je dopiero kilka miesięcy przed wypadkiem. Mężczyzna został skazany na 3 lata bezwzględnego więzienia.

Z informacji przekazanych przez e-legnickie.pl wynika, że 24-latkowi udało się na jakiś czas odroczyć wykonanie kary. Powoływał się wówczas na trudną sytuację materialną i potrzebę zaopiekowania się żoną, która spodziewała się wówczas dziecka. Z tą sytuacją przez dłuższy czas nie mogła pogodzić się rodzina tragicznie zmarłej 13-latki.

Po kilkunastu latach o Sławomirze Sobczyszynie znów zrobiło się głośno. Dzień przed zaprzysiężeniem nowo wybrany radny opublikował post na Facebooku, w którym przypomniał o tragicznych wydarzeniach z 2008 roku.

- "Przepraszam" nie załatwi sprawy. Sam doskonale wiem jak to jest, gdyż 13 lat temu byłem sprawcą takiego wypadku - potrącenie z skutkiem śmiertelnym , zginęła wtedy nastolatka. Chwila nieuwagi, roztargnienie i dramat gotowy – napisał radny. - Jest to dramatyczne przeżycie dla rodziny osoby, która straciła życie, ale także dla młodego człowieka, który stał się sprawcą tego dramatycznego wydarzenia. Prawnie za swoją winę odpowiedziałem karnie, spędzając blisko 2 lata w więzieniu. Moralnie będę nosił to brzemię do końca życia.

Nieoczekiwanie podczas zaprzysiężenia radnego pojawiły się siostra i matka dziewczynki, która zginęła w wypadku spowodowanym przez Sobczyszyna. Siostra tragicznie zmarłej 13-latki zwróciła się w przejmujących słowach wprost do mężczyzny. Patrząc mu prosto w oczy spytała się, czy pamięta co wydarzyło się 13 lat temu, a następnie nawiązała do wpisu Sobczyszyna na Facebooku.

- Piszesz ludziom, że słowo „przepraszam” niczego nie zmieni, a chociaż raz spojrzałeś w oczy mojej mamie, czy mi, mojej rodzinie i powiedziałeś słowo „przepraszam” czy „wybaczcie mi”? Byłeś na grobie chociaż raz? – mówiła roztrzęsiona kobieta. - Jesteś tchórzem, bo inaczej nazwać ciebie nie mogę.

Radny przyznał, że po wypadku bał się spotkać z rodziną 13-latki. Odmówił jednak odpowiedzi na inne pytania i komentowania sprawy.

Olsztyn. Wypadek na ul. Leonharda. Potrącił pieszego na pasach