Przejście Świdnickie ciągle puste. Co i kiedy tam powstanie? [GALERIA, AUDIO]

2016-07-13 11:34

Urzędnicy znowu zmieniają zdanie co do przeznaczenia pomieszczenia w podziemnym przejściu w centrum Wrocławia. Najpierw zapowiadali tam stworzenie galerii, potem księgarni, teraz... nie wiadomo.

Przejście Świdnickie otwarte jest po przebudowie już od pięciu miesięcy. Tymczasem urzędnicy nadal nie wiedzą co zrobić z przeszklonym pomieszczeniem stworzonym pod ziemią. Na jednej z szyb obiektu jest napis: „Wkrótce nowe przestrzenie dla kultury”. Co jednak oznacza dla urzędników słowo „wkrótce”? 

- Tak naprawdę możemy mówić o wkrótce w przeciągu najbliższych miesięcy. Nie chcemy jeszcze dokładnie opowiadać i zdradzać szczegółów co by to mogło być. Rozważamy różne pomysły - mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik magistratu.

Najpierw urzędnicy ogłosili, że w przejściu będzie galeria, potem księgarnia. Teraz twierdzą, że koncepcja "ewoluuje" i żadna z tych dwóch opcji ostatecznie nie odpadła, ale brane są pod uwagę także inne.

Studio radiowe w przejściu Świdnickim?

Wrocławianie, w przeciwieństwie do urzędników, dość szybko znajdują pomysły na to jak wykorzystać podziemną galerię.

- Coś dla młodzieży, żeby mogła sobie tutaj porozmawiać, jakaś kafejka - proponuje jedna z mieszkanek Wrocławia.

- Na pewno nie sklepy. Może jakieś studio radiowe, żeby ludzie przechodzili, widzieli co się dzieje. Tak jak kiedyś w Radiu ESKA. To by było bardzo ciekawe - dodaje kolejny zapytany.

- Bar , restauracja, mała knajpka. Wystawa, którą mógłby pooglądać każdy, kto przechodzi - sugeruje inna wrocławianka.

Przypomnijmy, prace w przejściu Świdnickim trwały około roku. W lutym przywrócone zostało przejście nadziemne, które zostało zlikwidowane 41 lat temu.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Rafała Sterczyńskiego:

Czytaj także: ESKA Summer City Wrocław: Będziemy z Wami w tym tygodniu [ESC 2016]