Zmarł Stanisław Kowalski, najstarszy Polak

i

Autor: Wiktor Bakiewicz/Super Express Zmarł Stanisław Kowalski, najstarszy Polak

Stanisław Kowalski nie żyje. Najstarszy Polak za kilka dni skończyłby 112 lat

2022-04-06 10:32

Smutne wieści napłynęły ze Świdnicy. Nie żyje Stanisław Kowalski, najstarszy mężczyzna w Polsce. Za kilka dni skończyłby 112 lat. Cała Polska poznała go, gdy wieku 104 lat ustanowił rekord Europy w biegu na 100 metrów w swojej kategorii wiekowej. Miał na swoim koncie również wiele innych sukcesów sportowych.

Zmarł Stanisław Kowalski ze Świdnicy 

Nie żyje Stanisław Kowalski ze Świdnicy, najstarszy mężczyzna w Polsce. Te smutne wieści przekazała we wtorek, 5 kwietnia wieczorem, Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. - Po prostu nie mogę uwierzyć. Uwielbialiśmy się wzajemnie. Bo nie można było Go nie uwielbiać... Pan Stanisław Kowalski odszedł kilka dni przed swoimi 112 urodzinami – napisała na facebooku.

Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 roku w Rogówku w województwie świętokrzyskim. Na Dolnym Śląsku osiedlił się najpierw w Krzydlinie Wielkiej w powiecie wołowskim. W Świdnicy mieszkał od 1979 roku. W przeszłości pracował jako kolejarz i odlewnik.

Cała Polska poznała go dekadę temu, gdy pan Stanisław zaczął odnosić… sukcesy sportowe. W wieku 104 lat ustanowił rekord Europy w biegu na 100 metrów w swojej kategorii wiekowej. Na swoim koncie miał także rekordy świata w biegu na 60 metrów i w pchnięciu kulą oraz złote medale mistrzostw Polski i Europy weteranów.

Pan Stanisław był nie tylko najstarszym mężczyzną w historii Polski, ale też pierwszym, który ukończył 110 lat. W 2015 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Dodajmy, że najstarszą Polką jest pani Tekla Juniewicz z Gliwic. W czerwcu skończy 116 lat. 

Sonda
Czy chciałbyś dożyć 100 lat?