Stanisław Kowalski nie żyje. Najstarszy Polak za kilka dni skończyłby 112 lat

2022-04-06 10:32
Zmarł Stanisław Kowalski, najstarszy Polak
Autor: Wiktor Bakiewicz/Super Express Zmarł Stanisław Kowalski, najstarszy Polak

Smutne wieści napłynęły ze Świdnicy. Nie żyje Stanisław Kowalski, najstarszy mężczyzna w Polsce. Za kilka dni skończyłby 112 lat. Cała Polska poznała go, gdy wieku 104 lat ustanowił rekord Europy w biegu na 100 metrów w swojej kategorii wiekowej. Miał na swoim koncie również wiele innych sukcesów sportowych.

Zmarł Stanisław Kowalski ze Świdnicy 

Nie żyje Stanisław Kowalski ze Świdnicy, najstarszy mężczyzna w Polsce. Te smutne wieści przekazała we wtorek, 5 kwietnia wieczorem, Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. - Po prostu nie mogę uwierzyć. Uwielbialiśmy się wzajemnie. Bo nie można było Go nie uwielbiać... Pan Stanisław Kowalski odszedł kilka dni przed swoimi 112 urodzinami – napisała na facebooku.

Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 roku w Rogówku w województwie świętokrzyskim. Na Dolnym Śląsku osiedlił się najpierw w Krzydlinie Wielkiej w powiecie wołowskim. W Świdnicy mieszkał od 1979 roku. W przeszłości pracował jako kolejarz i odlewnik.

Cała Polska poznała go dekadę temu, gdy pan Stanisław zaczął odnosić… sukcesy sportowe. W wieku 104 lat ustanowił rekord Europy w biegu na 100 metrów w swojej kategorii wiekowej. Na swoim koncie miał także rekordy świata w biegu na 60 metrów i w pchnięciu kulą oraz złote medale mistrzostw Polski i Europy weteranów.

Pan Stanisław był nie tylko najstarszym mężczyzną w historii Polski, ale też pierwszym, który ukończył 110 lat. W 2015 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Dodajmy, że najstarszą Polką jest pani Tekla Juniewicz z Gliwic. W czerwcu skończy 116 lat. 

Sonda
Czy chciałbyś dożyć 100 lat?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE