Koszt stypendium i noclegu dla jednej osoby może osiągnąć do 1200 zł miesięcznie

i

Autor: Ewelina Wąs Koszt stypendium i noclegu dla jednej osoby może osiągnąć do 1200 zł miesięcznie

Uchodźcy dostaną na Politechnice Wrocławskiej studia, akademik i stypendia za darmo [WIDEO, AUDIO]

2016-02-11 17:40

Uczelnia oferuje pomoc grupie 20 osób, którzy uzyskają w Polsce status uchodźcy.

Politechnika Wrocławska gwarantuje uchodźcom darmową naukę oraz nocleg. Zagraniczni studenci płacą za studiowanie na PWr, jednak w tym przypadku czesne pokryje uczelnia. Uchodźcy dostaną również stypendium socjalne, które wynosi ponad 600 złotych. W sumie koszt stypendium i noclegu jednej osoby może sięgnąć do 1200 złotych miesięcznie. 

Uchodźcy będą mogli uczyć się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia. W zależności od sytuacji będą mogli rozpocząć je od początku albo kontynuować przerwaną 

Pomoc krok po kroku

Uchodźców rekomendować będzie ministerstwo edukacji narodowej. Później ich dokumentację sprawdzi już Politechnika Wrocławska.

- Dział rekrutacji zarejestruje ich na studia, postara się pomóc przy wypełnianiu dokumentów. Kiedy taka osoba zostanie już przyjęta, wtedy wytłumaczymy jej co należy zrobić, by otrzymać stypendium. Pokażemy oczywiście gdzie jest jej akademik, pokój. Po prostu krok po kroku za rękę taki człowiek będzie prowadzony - tłumaczy Anetta Stypułkowska, z działu rekrutacji Politechniki Wrocławskiej.

Na Politechnice Wrocławskiej już uczy się dwóch Syryjczyków, którzy korzystają z podobnych świadczeń.

Co na to studenci?

Tymczasem pozostali studenci do pomysłu fundowania uchodźcom studiów, zakwaterowania i stypendiów podchodzą bardzo różnie:

- Jeśli te osoby reprezentują wyższy poziom w nauce, to czemu nie - twierdzi jeden z zapytanych.

- Uchodźcy nie powinni dostać nic, ponieważ są gośćmi w naszym kraju. Powinni się asymilować do naszych zasad. My w żaden sposób nie pownniśmy im pomagać. To jest głupota - nie zgadza się kolejny.

- Jeżeli ktoś jest w potrzebie, należy pomóc - przekonuje studentka.

- Te pieniądze przydałyby się na coś innego. Sprzęt jest dość przestarzały. Wydział elektroniki i telekomunikacji, a pracujemy na starym sprzęcie - skarży się inna.

- Są tacy, którzy faktycznie są uchodźcami, a są też tacy, którzy wykorzystują sytuację. To troszkę nie fair wobec innych studentów - tłumaczy student PWr.

Nie tylko Politechnika Wrocławska pomaga uchodźcom

Kilka innych uczelni w Polsce funduje uchodźcom naukę i stypendia. Są to między innymi Uniwersytet Warszawski, Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Jagielloński.

Zobacz film reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Uchodźcy dostaną na Politechnice Wrocławskiej studia, akademik i stypendia za darmoCzytaj więcej na: http://wroclaw.eska.pl/newsy/uchodzcy-dostana-na-politechnice-wroclawskiej-studia-akademik-i-stypendia-za-darmo-wideo-audio/108610

Posted by ESKA INFO Wrocław on 11 luty 2016

Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Czytaj także: Tramwaj na Nowy Dwór. Kiedy i którędy pojedzie? [AUDIO]