Czy warto zostać ortoptystą?

i

Autor: materiały partnera, Materiały prasowe

Czy warto zostać ortoptystą?

2020-03-19 8:00

Bardzo ciekawym zawodem, na który jest wbrew pozorom dość spore zapotrzebowanie jest ortoptysta. To jeden z zawodów okołomedycznych, gdzie konieczne jest ukończenie szkoły policealnej w tym kierunku, natomiast niekonieczne ukończenie studiów medycznych. Zatem, kto może zostać ortoptystą i czy warto podjąć pracę w tej profesji?

Ortoptysta - charakterystyka pracy

Wiele osób zastanawia się kim tak naprawdę jest ortoptysta. To osoba, która zajmuje się leczeniem i rehabilitacją w przypadku zeza, niedowidzenia jednoocznego, zaburzeń okołomotorycznych i zaburzeń koordynacji wzrokowo-ruchowej. Jego pacjentami są głównie dzieci, jednak zdarzają się również osoby dorosłe po operacjach oczu.

Warto nadmienić, że zeza w pewnym wieku nie można całkowicie wyleczyć, czyli cofnąć zmian, które zaszły w oku w związku z niedowidzeniem. U dzieci możliwe jest odzyskanie znacznej sprawności narządu wzroku, ale tylko w pierwszych latach życia. Ortoptysta zajmuje się przygotowaniem pacjentów do operacji poprzez odpowiednie ćwiczenia, m. in. z zasłanianiem oka zdrowego. Takie ćwiczenia wykonywane są również po operacji zeza. W przypadku osób dorosłych często potrzebny jest więcej niż jeden zabieg, gdyż jest większe prawdopodobieństwo ponownego zezowania oka.

Czasami zaburzenia widzenia związane są z upośledzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Wtedy kiedy mamy do czynienia z niedowidzeniem osłabiona jest także koordynacja wzrokowo-ruchowa i takie osoby muszą ćwiczyć pod okiem specjalistów. To zatem bardzo ciekawa praca. Należy nadmienić, że przed zaleceniem ćwiczeń wykonywane są dokładne badania, które mają potwierdzić wstępną diagnozę i pomóc dobrać odpowiednie metody ćwiczenia wzroku.

Czy opłaca się zostać ortoptystą?

Ortoptysta to nie lekarz okulista zatem jego zarobki są mniejsze. Zwykle oscylują w granicach 2-3 tys. zł. Oczywiście każdy, kto chce spróbować sił w tym zawodzie może się dodatkowo dokształcać i np. zapisać na studia medyczne, a następnie otworzyć prywatną praktykę z kompleksowymi usługami okulistycznymi i ortoptycznymi, zatem możliwości rozwoju są spore. Oferty pracy dla ortoptystów pojawiają się na portalach takich jak Pracuj.pl, jak również branżowych.

Zawód ortoptysty można zdobyć w dwa lata, kończąc szkołę policealną i zdając państwowy egzamin, zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. To doskonała szansa na wszechstronny rozwój.

Artykuł sponsorowany