Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej

Najnowocześniejszy ośrodek w Europie

Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej już gotowe. „Może nam go pozazdrościć cały świat”

2022-09-08 14:38

Budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej dobiegła końca. Najnowocześniejszy ośrodek biathlonu i narciarstwa biegowego w Europie rozpoczął już swoją działalność. „Mamy obiekt, którego może nam pozazdrościć cały świat” – podkreśla Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej jest już gotowe. Budowa centrum była największą infrastrukturalną inwestycją sportową w historii Dolnego Śląska. W rezultacie powstało ponad 90 km tras wyczynowych i rekreacyjnych do narciarstwa biegowego, a także boiska do piłki nożnej, basen oraz ścianka wspinaczkowa. Z ośrodka będą mogli korzystać wszyscy chętni, zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy.

- Całoroczny, multifunkcyjny obiekt powstał z myślą o sportowcach zawodowych i amatorach - podkreśla Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. - To najnowocześniejsze tego typu miejsc w Europie, a to za sprawą inkubatora, gdzie sportowcy i wspinacze będą mogli przygotować się do trudnych warunków klimatycznych, z jakimi zmierzą się podczas wypraw. Wszyscy znajdą tu doskonałe warunki do uprawiania sportu na świeżym powietrzu przez cały rok.

W budynku Dolnośląskiego Centrum Sportu znajduje się m.in. basen, centrum odnowy biologicznej z siłownią, saunami i tężnią solankową, sala gimnastyczna ze ścianką wspinaczkową, hotel i hostel na 200 miejsc, szatnie, a także zaplecze konferencyjne i gastronomiczne. W siłowniach i części pomieszczeń sypialnych zainstalowano system hipoksji, który pozwala na regulowanie poziomu tlenu i symulowanie warunków wysokogórskich. W obiekcie powstaną także specjalistyczne trenażery do biegu na nartach w technice klasycznej i krokiem łyżwowym.

Na Polanie Jakuszyckiej działać będą wypożyczalnie nart i rowerów, a w pobliżu znajdują się parkingi dla autobusów i kilkuset samochodów. Na miejsce będzie można się też dostać pociągami Kolei Dolnośląskich, które zatrzymają się bezpośrednio przy ośrodku.

- Dzisiaj mamy obiekt, którego może nam pozazdrościć cały świat - podkreśla Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Przed Dworcem Głównym stanęła ławeczka patriotyczna w kształcie Polski

W Dolnośląskim Centrum Sportu organizowane mają być również sportowe wydarzenia rangi międzynarodowej.

- Trasy biegowe i strzelnica biathlonowa powstały przy ścisłej współpracy z Międzynarodową Federacją Narciarską i z Międzynarodową Unią Biathlonu, tak by można było rozgrywać tu zawody rangi Pucharu Świata. Już w styczniu 2024 roku planowane są tu Mistrzostwa Europy Juniorów w biathlonie - mówi Joanna Badacz, prezes Polskiego Związku Biathlonu.

Polana Jakuszycka to miejsce wyjątkowe ze względu na mikroklimat. Położona jest na wysokości 886 m n.p.m., ale panują tutaj warunki zbliżone do tych, jakie występują nawet dwa razy wyżej. Śnieg zalega tu przez ok. 150 dni w roku. Od ponad 40 lat odbywa się tutaj Bieg Piastów - największa i najstarsza impreza narciarska w Polsce, w której co roku uczestniczą tysiące zawodników z różnych krajów. Wielokrotnie odbywały się tu także Mistrzostwa Świata Juniorów i Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich oraz biathlonie, zawody psich zaprzęgów, biegi na orientację, a latem i jesienią zawody rowerowe oraz biegowe.

Sonda
Czy regularnie uprawiasz sport?