Raport sporządzono na podstawie tysiąca ankiet, jakie wypełniali mieszkańcy Wrocławia w różnym wieku. Pytano zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i osoby dorosłe.
Z wiekiem w stronę samochodu
Badania pokazują bardzo wyraźnie, że im starsza osoba wypełniała ankietę, tym bardziej chciała jeździć własnym samochodem. Największą grupą użytkowników rowerów są uczniowie szkół podstawowych. Choć i oni przyznają, że najczęściej są podwożeni do szkoły samochodem. Później jest tylko gorzej.
- W liceach, kiedy młodzież jest już starsza, jakoś ten rower zniknął jako chęć dostania się do szkoły. Bardzo często myślą już, żeby się przesiąść do samochodu - mówi Andrzej Szamborski z firmy Trako, która przygotowała raport.
Podobnie jest wśród dorosłych wrocławian. Nawet połowa z nich wybiera samochód, jako podstawowy środek dojazdu do pracy na co dzień. Jako powód najczęściej podają krótszy czas dojazdu niż komunikacją zbiorową.
>> Wizz Air zawiesza trzy połączenia z Wrocławia. Przewoźnik kasuje też inne loty w Polsce
Wyniki jedno, odczucia drugie
Mimo tak zdecydowanego zwycięstwa samochodu wśród dorosłych wrocławian, ta sama grupa zadeklarowała, że samochodów w mieście jest za dużo i przydałyby się ograniczenia w ich ruchu. I właśnie po to miasto zaprasza wszystkich mieszkańców na Forum Zrównoważonej Mobilności. Każdy będzie mógł przyjść i wyrazić swoja opinię na temat kierunków rozwoju miasta w następnych latach w kwestii transportu.
- Kwestia tego czy lepiej wydać więcej pieniędzy na działania związane z budową nowych dróg, czy może na infrastrukturę rowerową, pieszą - tłumaczy Monika Kozłowska - Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności w Urzędzie Miasta.
Forum dyskusyjne w najbliższą sobotę 30 czerwca na Bulwarze Dunikowskiego. Spotkanie rozpocznie sie o godzinie 10:00 i potrwa do 14:00.
Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:
Czytaj także: Zboczeniec, przed którym wrocławianki ostrzegały się w sieci zatrzymany na basenie! Trafił do aresztu