Na Dolnym Śląsku wykonano już 350 tys. szczepień

i

Autor: pixabay.com

Koronawirus. Na Dolnym Śląsku wykonano już 350 tys. szczepień. W czwartek ruszają zapisy dla 69-latków

2021-03-10 14:21

Blisko 350 tys. szczepień przeciwko COVID-19 wykonano do tej pory na Dolny Śląsku. Drugą dawkę otrzymało niemal 125 tys. pacjentów. Najwięcej szczepień wykonano we Wrocławiu. W czwartek ruszają zapisy na szczepienia seniorów w wieku 69 lat.

Z danych resortu zdrowia wynika, że szczepionkę przeciwko COVID-19 do środy na Dolnym Śląsku podano 348.612 razy, w tym 124.453 pacjentów otrzymało drugą dawkę. Ostatniej doby w regionie wykonano 5448 szczepień, w tym 642 drugą dawką. Najwięcej szczepień - ponad 126 tys. - wykonano we Wrocławiu, a najmniej w powiecie polkowickim, gdzie od początku akcji szczepionkę podano 1632 razy.

W środę (10 marca) ruszyły zapisy na szczepienia dla pacjentów przewlekle chorych, czyli pacjentów onkologicznych, dializowanych, przed i po przeszczepach oraz mechanicznie wentylowanych. Do grupy tej zakwalifikowano też tych, których stan zdrowia zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, bo cierpią na poważne schorzenia. Resort zaleca, aby osoby te otrzymały preparaty mRNA, czyli Moderny i Pfizera. Ich szczepienia rozpoczną się w poniedziałek 15 marca.

- Grupa ta liczy ponad 140 tys. osób - powiedział na konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu szef KPRM Michał Dworczyk. - Jest to grupa nierównomiernie rozłożona po całej Polsce. Są to pacjenci, którzy się właśnie leczą, czasami na bardzo poważne schorzenia. Mamy nadzieję, że w sposób najmniej uciążliwy i jak najprostszy proces rejestracji i potem szczepienia będzie przebiegał. My na pewno dołożymy do tego wszelkich starań. Jestem przekonany, że punkty szczepień będą zwracały na to szczególną uwagę.

W czwartek (11 marca) o godz. 6 rano zaczynają się zapisy na szczepienia grupy seniorów w wieku 69 lat. Na konkretne terminy szczepień przeciw COVID-19 od czwartku będą mogły zapisywać się wszystkie osoby z rocznika 1952. Osoby te otrzymają szczepionkę firmy AstraZeneca.

- To grupa ponad 460 tys. osób. Mamy nadzieję, że jak najwięcej osób zdecyduje się najpierw zarejestrować, a później zaszczepić - dodał Michał Dworczyk.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień przypomniał, że są trzy sposoby rejestracji na szczepienia: całodobowa i bezpłatna infolinia 989, e-rejestracja dostępna na stronie www.gov/szczepimysię oraz ta za pośrednictwem SMS-a wysłanego na numer 664-908-556.

Szef KPRM poinformował, że do Polski w ostatnim tygodniu marca powinno trafi dodatkowe 335 tys. szczepionek firmy Pfizer. Z inofrmacji przekazanych w środę przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wynika, że według aktualnych prognoz dostawców do Polski w drugim kwartale 2021 roku powinno dotrzeć 15 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19. Do Polski ma dotrzeć 3,4 mln dawek szczepionki Pfizera, 2,9 mln dawek szczepionki Moderny, 6,270 mln dawek szczepionki AstraZeneca oraz 2,5 mln dawek szczepionki Johnoson&Johnson.

Minister Dworczyk o szczepieniach