ogromny promień rażenia!

Potężna bomba w centrum Wrocławia. 2,5 tysiąca mieszkańców ewakuowanych!

2023-05-26 16:26

Wielka akcja saperów w centrum Wrocławia. Przy pl. Staszica znaleziono ważącą 250 kilogramów bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. Trzeba było ewakuować 2,5 tysiąca mieszkańców z domów w promieniu 500 metrów.

Wrocław. Bomba lotnicza na pl. Staszica i Pomorskiej 

Niewybuch z okresu II wojny światowej znaleziono w czwartek, 24 maja, po południu, podczas prac przy przebudowie ulicy Pomorskiej i pl. Staszica. Na miejsce natychmiast przyjechali policjanci, którzy zawiadomili jednocześnie patrol saperski.

- Okazało się, że znalezionym przedmiotem jest bomba lotnicza o wadze 250 kilogramów. Saperzy określili też jej siłę rażenia na około 500 metrów. Z uwagi na ten fakt, konieczne było przeprowadzenie ewakuacji mieszkańców pobliskiego osiedla - relacjonuje podkom. Wojciech Jabłoński z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

W sumie mieszkania musiało opuścić około 2,5 tysiąca lokatorów. Ewakuacja rozpoczęła się w piątek, 26 maja, rano. W pobliżu dostępne były specjalnie podstawione autobusy, które przewiozły ewakuowanych w rejon zajezdni autobusowej przy ul. Obornickiej we Wrocławiu. Tam mogli poczekać, aż w okolicy ich miejsca zamieszkania będzie bezpiecznie.  

Akcja saperów rozpoczęła się o godz. 11 i trwała do godz. 13.30. - Wszelkie czynności realizowano zachowując wzmożone środki bezpieczeństwa. Po podjęciu groźnego niewybuchu został on przewieziony na poligon, gdzie zostanie zneutralizowany – dodał Wojciech Jabłoński.

Wielka ewakuacja Krakowskiego Przedmieścia. Mężczyzna położył pocisk na trakcie