Groza pod Oleśnicą

Wykolejenie cystern z paliwem lotniczym. Ewakuacja mieszkańców

2024-02-26 14:53

Wykolejenia trzech cystern przewożących paliwo lotnicze w Grabownie Wielkim pod Oleśnicą. Paliwo wycieka z jednej z cystern. Nikomu nic się nie stało, ale okoliczni mieszkańcy zostali ewakuowani. Na miejscu działa 17 zastępów straży pożarnej.

Grabowno wielkie. Wykolejenie cystern z paliwem lotniczym

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 26 lutego, ok. godz. 11 w miejscowości Grabowno Wielkie pod Oleśnicą. Na miejscu pracuje 17 zastępów straży pożarnej, w tym grupa chemiczna i techniczna.

- Wykoleiły się trzy cysterny przewożące paliwo lotnicze. Jedna cysterna wyskoczyła z torów, druga się przechyliła, a trzecia się położyła na boku i z tej trzeciej jest wyciek paliwa lotniczego. Nasze działania polegają na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Wyznaczyliśmy strefę bezpieczną 150 m – mówi kpt. Marcin Purzyński, oficer prasowy PSP w Oleśnicy.

Nikt nie ucierpiał w wyniku zdarzenia, ale ewakuowano osoby przebywające w budynku stacji. Strażacy starają się zabezpieczyć wyciek paliwa. Wstrzymany został ruch drogowy i kolejowy.

- Ze względu na zdarzenie obecnie wstrzymany jest ruch pociągów przez stację na liniach Oleśnica – Chojnice oraz Ostrów Wielkopolski – Grabowno Wielkie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pozostają w kontakcie z przewoźnikami. Wprowadzona została komunikacja zastępcza na odcinku Twardogóra – Wrocław (PKP IC), Twardogóra – Dobroszyce (pociągi Polregio) i Dobroszyce – Milicz (Koleje Dolnośląskie) - przekazał Radosław Śledziński z zespołu prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Przyczyny zdarzenia wyjaśnia komisja.

PKP wznawia kultowe połączenie. Pierwszy pociąg odjechał pusty