Każdy tramwaj czy autobus jest wyposażony w specjalny czujnik, który łączy się za pomocą bluetooth z naszym smartfonem.
- Jednym kliknięciem przycisku sprawdzamy w jakim punkcie się znajdujemy. Nie musimy ręcznie przepisywać numeru pojazdu. Trzeba mieć włączone nadajnik i odbiornik bluetooth w telefonie i wtedy łączymy się z nadajnikiem, który jest umieszczony w pojeździe - wyjaśnia Piotr Winnicki, kierownik projektu i współtwórca aplikacji.
Mobil pomaga dotrzeć do celu
Aplikacja, po tym jak zlokalizuje nas po pozycji GPS, domyślnie będzie proponować podróż komunikacją miejską. Gdyby jednak miejsce podróży będzie oddalone od przystanków, pokaże też inne warianty dojazdu.
System zapamięta również nasze preferencje. Jeśli ostatnio jechaliśmy np. rowerem miejskim, w kolejnej podróży również go zaproponuje.
Pasażer w ogóle nie musi znać komunikacji miejskiej. Dostanie pełny plan, z liczbą przesiadek i możliwością zapłaty.
Co, gdzie, kiedy we Wrocławiu
Aplikacja Mobill umożliwi również planowanie indywidualnego kalendarza imprez kulturalnych i sportowych na terenie miasta.
- Aplikacja pozwala na zaplanowanie podróży oraz na obejrzenie wydarzeń kulturalnych w regionie w jednym miejscu, w jednej aplikacji. Wrocław siłami centrum usług informatycznych wydarzenia kulturalne scentralizował w jednej bazie. Z niej czerpiemy dzisiaj dane - dodaje Mariusz Gasek z firmy Solidsolutions, która aplikację stworzyła.
Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości za pomocą aplikacji będziemy mogli kupić także bilety na połączenia kolejowe. Wśród pomysłów na przyszłość jest też wprowadzenie do aplikacji możliwości płatności za parking czy taryfikatora best price.
Aplikacja Mobill jest darmowa i dostępna na smartfonach z Androidem oraz systemem iOS.
Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka: