W jeden dzień w tygodniu wstęp do saun Aquaparku mają tylko kobiety

i

Autor: Materiały prasowe W jeden dzień w tygodniu wstęp do saun Aquaparku mają tylko kobiety

Aquapark łamie prawo i dyskryminuje mężczyzn? We wtorki wstęp do Saunarium mają tylko kobiety

2018-01-18 18:46

"Wtorki tylko dla kobiet" w saunach Aquaparku to nierówne traktowanie mężczyzn? Zapytaliśmy o to specjalistów.

Aquapark łamie konstytucję?

Spór na ten temat trwa we Wrocławiu od dobrych kilku lat. Teraz pytanie znów powróciło za sprawą jednego z internautów. Sildenafil poruszył sprawę na wykop.pl i zyskał pod swoim wpisem kilkaset komentarzy.

"Czy zakaz wstępu dla mężczyzn na saunę przez cztery dni w miesiącu przy tych samych cenach karnetów dla kobiet i mężczyzn jest legalny? - zapytał.

"To podchodzi pod łamanie konstytucji", "Wysłałem zapytanie w tej sprawie (oraz dyskryminacji w klubach) do Rzecznika Praw Obywatelskich" - takie komentarze zostawiali internauci.

Tymczasem przedstawiciele Aquaparku zapewniają, że oferta nie ma charakteru dyskryminacyjnego i jest zgodna z prawem.

- Potwierdzały to wielokrotnie różne instytucje (między innymi UOKiK). Mimo to wciąż zdarzają panowie zaniepokojeni rzekomym zamachem na swobodę dostępu do naszych usług. Co jakiś czas, któryś z nich wnosi skargę do biura Rzecznika ds. Równouprawnienia, zawsze jednak bezskutecznie, ponieważ omawiane rozwiązanie jest zgodne zarówno z polskim i europejskim prawodawstwem, jak i ze zdrowym rozsądkiem - przekonuje Anna Hejno, rzeczniczka wrocławskiego Aquaparku.

Popularny lek na przeziębienie i grypę wycofany z obrotu

Wrocławski Park Wodny: "Chronimy intymność kobiet"

Co więcej, oferta pojawiła się w odpowiedzi na potrzeby kobiet, które nie czuły się komfortowo będąc nago w tym samym pomieszczeniu z obcymi mężczyznami.

- Zainteresowanych odsyłam do Dyrektywy Rady UE 2004/113/WE z dnia 13 grudnia 2004 r. wprowadzającej w życie zasadę równego traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do usług. Wyraźnie wskazuje ona, że istnieją sytuacje, które nie podlegają ocenie. Wyłączenie dotyczy w szczególności sytuacji, gdy dostarczanie usług przedstawicielom jednej płci uzasadnione jest celem zgodnym z prawem, zaś środki dla osiągnięcia tego celu są właściwe i niezbędne.  Za cel zgodny z prawem, realizowany w sposób właściwy i niezbędny, uznać należy w szczególności unikanie zagrożeń albo szkód oraz potrzebę ochrony sfery intymności - wyjaśnia Anna Hejno.

Co na to Miejski Rzecznik Konsumentów?

Zgodność z prawem wprowadzenia dni w Saunarium tylko dla kobiet potwierdza także Miejski Rzecznik Konsumentów we Wrocławiu.

- Działanie przedsiębiorcy polegające na profilowaniu swojej działalności i rozszerzeniu oferty w jeden dzień tygodnia jedynie dla kobiet nie stanowi nieuczciwej praktyki rynkowej - ocenia Jerzy Barański, Miejski Rzecznik Konsumentów we Wrocławiu.

Protesty przed Aquaparkiem

Psycholog zajmująca się relacjami między płciami także tłumaczy, że zakazywanie wstępu panom do Saunarium w wybrany dzień ma sens.

- Jeśli patrzeć na to z punktu widzenia makro, edukowania społeczeństwa, można to nazwać dyskryminacją, bo wprowadza to podział przestrzeni publicznej ze względu na pleć. Gdybyśmy mieli sytuację odwrotną i wtorki tylko dla panów, na pewno byłyby już protesty przed Aquaparkiem - mówi doktor Katarzyna Serafińska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodaje jednak zaraz, że w obecnej sytuacji jeden dzień w tygodniu w Saunarium przeznaczony tylko dla pań to dobre rozwiązanie.

- To głównie kobiety w przestrzeni publicznej doświadczają niechcianych zachowań na tle seksualnym i dlatego w sytuacji intymnej mają potrzebę odosobnienia, by poczuć się swobodnie - przekonuje doktor Katarzyna Serafińska.

Czytaj także: "Tępe dzidy", "jak się k* nie podoba, to należy wyp*, a nie siedzieć do końca w tej tragedii". Tak pracownicy hotelu w Karpaczu zwracają się do gości! [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]