Opłatek komunijny zawiera w sobie tak dużą dawkę glutenu, że dla osób chorych na cekalię może być bardzo niebezpieczny, dlatego Polskie Stowarzyszenie Osób z Cekalią i na Diecie Bezglutenowej poprosiło Episkopat Polski o możliwość spożywania bezglutenowej hostii. Pozytywna decyzja zapadła na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w marcu 2009 roku
Teraz w różnych miejscach Polski coraz więcej jest parafii przyjaznych osobom na diecie bezglutenowej. Także w kilku kościołach we Wrocławiu jest możliwość przyjęcia komunii świętej pod postacią niskoglutenowych hostii. Są one całkowicie bezpieczne dla osób na diecie, bezglutenowe (poniżej 20 ppm).
Co zrobić by otrzymać niskoglutenową hostię?
Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiaklią i na Diecie Bezglutenowej radzi, by zawsze przed mszą pójść do zakrystii i zgłosić chęć przyjęcia komunii niskoglutenowej. Trzeba to zrobić nie później niż 10 minut przed rozpoczęciem mszy.
Jeśli w ich parafii podaje się tylko tradycyjną hostię, osoby na specjalnej diecie mogą samodzielnie kupić tę niskoglutenową. Można je dostać w sklepach z dewocjonaliami lub zamówić przez internet.
Ważne jest też by niskoglutenowa hostia została położona na osobnej patenie.
Parafie we Wrocławiu, w których rozdawana jest bezglutenowa komunia
We Wrocławiu bezglutenowa komunia jest rozdawana w sześciu parafiach. Są to:
- Parafia p.w. NMP Matki Pocieszenia, ul. Wittiga 10
- Parafia p.w. Trójcy Świętej, ul. Krzycka 42 (Krzyki)
- Parafia p.w. Św. Alberta Wielkiego, ul. Redycka 10/12 (Sołtysowice)
- Parafia p.w. Najświętszego Zbawiciela, ul. Pawła Jasienicy 4-6
- Parafia p.w. Św. Klemensa Dworzaka, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Al. Pracy 26
- Parafia p.w Św. Marii Magdaleny, ul. Szewska 10 (W każdą pierwszą niedzielę miesiąca na mszy o godz 11.00 można przystąpić do bezglutenowej komunii świętej bez wcześniejszej zapowiedzi. W pozostałych terminach należy przed mszą poinformować księdza w zakrystii).