Ogromne potrzeby
Wspomniane hospicjum w Rwandzie, im. św Jana Pawła II to dość młode hospicjum, które od 2013 roku prowadzi zgromadzenie Sióstr od Aniołów.
- To jest jedyna taka placówka w Rwandzie dla 20 chorych. Potrzeby są tam olbrzymie, dlatego, że do tej pory chorzy odchodzili w domu, a dom w Rwandzie bardzo często znaczy brak dostępu do wody i do elektryczności - mówi Bożena Szaynok, prezes Fundacji Hospicyjnej we Wrocławiu.
Koszta nie są bardzo duże. Utrzymanie jednego łóżka w Rwandzie kosztuje około 18 tysięcy złotych rocznie.
>>> Wrocław będzie mieć nowe śmietniki. Wandaloodprne i szczuroodporne [AUDIO]
Potrzebny sprzęt
Duże potrzeby mają też wrocławskie hospicja. Hospicjum im. Bonifratrów na przykład chce kupić sprzęt dla pacjentów domowych.
- Pacjenci przebywając w domu bardzo często nie mają dostępu do tego sprzętu, który mamy normalnie na oddziale, dlatego potrzebne są na przykład pompy, koncentratory tlenu, ewentualnie ssaki - tłumaczy dyrektor Anna Żebranowicz.
>>> OBEJRZYJ atrakcje, które pojawią się we wrocławskim aquaparku [ZDJĘCIA]
W ubiegłym roku podczas Biegu dla Hospicjów udało się uzbierać ponad 51 tysięcy złotych. W tym roku organizatorzy liczą na więcej. Przypomnijmy, tegoroczny Bieg dla Hospicjów wystartuje w sobotę 2 marca o 11-tej. Trasa będzie liczyć nieco ponad 4 km długości i będzie wytyczona na terenie Stadionu Olimpijskiego.
Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka: