Bombowiec B-17 Jordanów Śląsk Wrocław

i

Autor: HistoryGear/pixabay Samolot został zestrzelony w marcu 1945 roku - zdjęcie ilustracyjne

Bombowiec zestrzelony pod Wrocławiem. Trwają poszukiwania pilotów

2021-09-03 11:54

Pod koniec II wojny światowej w okolicach Jordanowa Śląskiego zestrzelony został amerykański bombowiec B17. Teraz trwają poszukiwania ciał poległych wtedy pilotów i załogi samolotu. Wspólne badania prowadza amerykańska agencja rządowa DPAA i specjaliści i studenci Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pod koniec lipca w okolicach Jordanowa Śląskiego niedaleko Wrocławia rozpoczęły się poszukiwania zestrzelonego w marcu 1945 r. amerykańskiego bombowca B-17. Podczas badań odkryto m.in. ludzkie szczątki oraz liczne fragmenty wraku poszukiwanego samolotu. - Na Dolnym Śląsku poszukujemy zaginionych Amerykanów, których samolot bombowy wybuchł w 1945 roku podczas misji wojskowej. Wiemy o siedmiu Amerykanach zaginionych w tej katastrofie – mówi Alex De Georgey, przedstawiciel DPAA i kierownik terenowych prac poszukiwawczych z ramienia Amerykanów prowadzonych na terenie Dolnego Śląska. - Obecnie wiemy o około 36 tysiącach Amerykanów zaginionych w Europie w trakcie II Wojny Światowej i innych wojen – dodaje.

Potężny pożar na Swojczyckiej we Wrocławiu

Szczątki ludzkie znalezione pod Wrocławiem 

W tym sezonie badawczym prace  zakończyły się na początku września 2021 r. Wiemy już, że będą kontynuowane w kolejnym roku. Podczas badań odkryto m.in. ludzkie szczątki oraz liczne fragmenty wraku poszukiwanego samolotu. Ludzkie szczątki przesłane zostaną do dalszych badań laboratoryjnych w USA, natomiast pozyskane fragmenty zestrzelonego samolotu oraz jego wyposażenia zostaną zaprezentowane w 2022 r we wrocławskim Muzeum Archeologicznym na specjalnie przygotowanej wystawie.

Działania terenowe z ramienia amerykańskiej agencji rządowej DPAA (Defence POW/MIA Accounting Agency w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych), której misją jest odzyskanie amerykańskiego personelu wojskowego, prowadziła Alta Archaeological Consulting LLC. - Obecnie wiemy o około 36 tysiącach Amerykanów zaginionych w Europie w trakcie II Wojny Światowej i innych wojen. DPAA współpracuje z państwami europejskimi w celu prowadzenia wspólnych dochodzeń – dodaje Alex De Georgey.

Studenci z Uniwersytetu pomagali Amerykanom 

W badaniach Amerykanom pomagali studenci i pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego, specjaliści m.in. z archeologii i archeologii sądowej. Uczestniczyli m.in. w pracach archeologicznych, działaniach naprawczych i badaniach terenu. - Na Uniwersytecie Wrocławskim w 2012 r. zostały powołane międzywydziałowe studia podyplomowe z archeologii sądowej – pomiędzy Wydziałem Historycznym i Wydziałem Prawa i już od kilku lat kształcimy specjalistów w tym zakresie – mówi prof. Maciej Trzciński, koordynator projektu ze strony Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Jesteśmy dumni, że współpracujemy ze studentami i archeologami z Uniwersytetu Wrocławskiego w międzynarodowym zespole. Ten projekt jest fascynujący – dodaje Alex De Georgey.

Sonda
Jak oceniasz komunikację miejską we Wrocławiu?