Boże Ciało 2022 – otwarte sklepy 16.06.
Boże Ciało 2022, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest świętem ruchomym i wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
ZOBACZ TEŻ: Czy piątek po Bożym Ciele to dzień wolny od pracy i szkoły?
To oznacza, że - zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – w czwartek, 16 czerwca, obowiązuje zakaz handlu.
Boże Ciało 2022 - godziny otwarcia sklepów
Czy w Boże Ciało zrobimy zakupy w takich popularnych sieciach handlowych jak Biedronka, Lidl, Netto, Dino, Carrefour, Aldi czy Auchan? Niestety, jeśli ktoś chce zrobić większe zakupy przed świętem, musi zrobić to wcześniej. Sklepy te będą bowiem zamknięte.
Nie oznacza to jednak, że w Boże Ciało w ogóle nie zrobimy zakupów. Otwarte mogą być bowiem sklepy małopowierzchniowe, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Czynne będą sklepy sieci Żabka, Freshmarket, Stokrotka czy Carrefour Express.
Sklepy, które zostaną otwarte, będą z pewnością czynne krócej niż zwykle. W zależności od indywidualnej decyzji właściciela, np. w godzinach 11 – 19 czy 13 - 21, ale najlepiej sprawdzić lokalnie, w jakich godzinach dany sklep jest otwarty.
Gdzie zrobimy zakupy w czwartek, 16 czerwca?
W Boże Ciało otwarta będzie nie tylko część sklepów, ale mogą funkcjonować również inne punkty handlowe czy usługowe. W ustawie o zakazie handlu jest cały szereg wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in.:
- na stacjach paliw płynnych;
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami;
- w aptekach i punktach aptecznych;
- w zakładach leczniczych dla zwierząt;
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
- w placówkach pocztowych;
- w placówkach handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych;
- w placówkach handlowych na dworcach - w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych;
- w placówkach handlowych w portach lotniczych;
- w strefach wolnocłowych;
- w sklepach internetowych i na platformach internetowych;
- w przypadku rolniczego handlu detalicznego;
- w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach;
- w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi;
- w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna.