Mają tutaj trafiać najbardziej poszkodowane dzieci, które będą wymagały specjalistycznej pomocy.
Będzie więcej
Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że na dwóch tego typu punktach w kraju poprzestać nie zamierza.
Polecany artykuł:
- Planujemy, że na terenie kraju będzie 13 takich centrów, bo to jest bardzo ważne, aby tego typu centra odrębnie powstawały, żebyśmy rzeczywiście mogli tą pomoc nieść jak najsprawniej i jak najszybciej - mówi Józefa Szczurek - Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Dotychczas bowiem wobec dzieci z najcięższymi urazami były stosowane takie same procedury jak u pacjentów dorosłych. To, zdaniem lekarzy, było dla małych pacjentów niekorzystne, bowiem organizm dziecka nie jest dokładnym odwzorowaniem organizmu osoby dorosłej.
Zobacz film (reporter: Damian Bonarek, operator: Damian Szkudlarczyk):
>>> 20-latek zatrzymany na skradzionym rowerze miejskim na wrocławskim Śródmieściu. Szukała go policja w całej Polsce!
Nowy ośrodek, ale nie nowy oddział
Budowa takich centrów jest ważna również z innego powodu. Według statystyk, ponad 50% dzieci umiera w Polsce właśnie z przyczyn urazowych. CUD nie jest jednak nowym oddziałem.
- Centrum Urazowe dla Dzieci działa na terenie całego szpitala. Zarówno oddział chirurgii dziecięcej, jak i oddział np. neurochirurgii, to są takie same, integralne części Centrum Leczenia Urazów dla Dzieci - tłumaczy prof. Jan Godziński, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu.
Do Centrum Urazowego dla Dzieci mają trafiać pacjenci do 18 roku życia. Centrum zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt o wartości około 2 milionów złotych.
Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka: