Czerwony alert hydrologiczny na Odrze! Pod Wrocławiem woda może przekroczyć stany alarmowe!

2020-06-23 9:12 GE
Poziom wody na Odrze wzrasta
Autor: DariuszSankowski/cc0/pixabay Poziom wody na Odrze wzrasta

Choć w poniedziałek opady deszczu ustały, zagrożenie jeszcze nie minęło. Na Odrze, na odcinku od ujścia Nysy Kłodzkiej do Trestna obowiązuje najwyższy alert hydrologiczny. Oznacza to, że poziom wody w rzece może przekroczyć stany alarmowe. Tak jest między innymi w Oławie i Brzegu, w woj. opolskim. Na wrocławskim odcinku Odry wstrzymana została żegluga.

Wciąż niebezpieczna sytuacja na Odrze w woj. dolnośląskim. Na wodowskazie w Oławie rzeka przekroczyła stan alarmowy. We wtorek, 23 czerwca, o godz. 6.00 poziom wody na wodowskazie wynosił 576 cm. Stan alarmowy został przekroczony o 16 cm, a wody wciąż przybywa. We wtorek w powiecie oławskim obowiązuje Stan Pogotowia Przeciwpowodziowego. Sytuacja jest stale monitorowana.

Również w Brzegu w woj. opolskim Odra przekroczyła stan alarmowy. Rano poziom wody wynosił 535 cm, czyli 5 cm ponad stan alarmowy. Z kolei w Trestnie pod Wrocławiem woda przekroczyła stan ostrzegawczy - 415 cm. Do stanu alarmowego brakuje 35 cm.

Czerwony alert na Odrze

Na odcinku od ujścia Nysy Kłodzkiej do Trestna obowiązuje czerwony, najwyższy alert hydrologiczny, który oznacza wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych. " W związku z przemieszczaniem się wód opadowych, stany wody na Odrze będą wzrastały w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, odcinkami alarmowych" - informuje IMGW. W dalszym biegu Odry na Dolnym Śląsku, od Trestna do Ujścia Baryczy, obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia (pomarańczowe). Na tym odcinku spodziewane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych.

W środę fala kulminacyjna na Odrze spodziewana jest w Opolu. Jeszcze tego samego dnia dotrze ona do Wrocławia.

Ustabilizowała się z kolei sytuacja na Widawie i Ślęzy. W Krzyżanowicach Widawa przekroczyła stan ostrzegawczy, jednak wody w ostatnich godzinach nie przybywa. Podobnie jest na stacji Zbytowa. Z kolei Ślęza przekroczyła stan alarmowy w Borowie o 5 cm, ale od pewnego czasu poziom wody jest stały. W miejscowości Ślęza pod Wrocławiem poziom wody utrzymuje się poniżej stanu ostrzegawczego, a trend jest malejący.

Stany alarmowe na rzekach w kotlinie Kłodzkiej.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.