Wrocław Odra

i

Autor: Patrycja Nawrocka Wrocław, widok na Ostrów Tumski

Tramwaj wodny we Wrocławiu? Miasto sprawdza możliwości [PROPONOWANE TRASY]

2019-07-16 8:44

​Miasto wraca do pomysłu uruchomienia Wrocławskiego Tramwaju Wodnego na Odrze. Prezydent Jacek Sutryk ogłosił rozpoczęcie prac nad studium wykonalności, a to już kolejne podejście, bo takie studium zostało wykonane także w 2005 r.

Pomysł na sprawną komunikację dzięki tramwajowi wodnemu na razie jest na etapie wyznaczenia wykonawcy, który sprawdzi, czy taki projekt jest możliwy do zrealizowania. Wstępny zarys jest taki, aby szybkie statki pasażerskie regularnie poruszały się po Odrze na takich odcinkach, aby nie trzeba było ich śluzować, bo to wydłużyłoby znacznie czas podróży. Magistrat podkreśla, że ważny będzie aspekt ekologiczny, dlatego powinny być to statki z napędem ekologicznym lub hybrydowym.

Czytaj także: Wzdłuż parkingu obok Areny wyrosną drzewa [ZDJĘCIA]

Ważne jest również to, aby czas rejsu tramwajem wodnym był atrakcyjny w stosunku do jazdy własnym samochodem. Oprócz kilkudziesięciu osób, statki mogłyby przewozić też rowery, aby odbywać podróże łączone. Przystanki z założenia mają być zlokalizowane w pobliżu ważnych obiektów czy osiedli lub blisko przystanków lądowej komunikacji miejskiej.

Zostały wyznaczone 4 propozycje potencjalnych tras tramwaju wodnego:

Planowana trasa nr 1: Z Uniwersytetu Wrocławskiego do Opatowic,

Planowana trasa nr 2: Z Mostu Pomorskiego na Osobowice,

Planowana trasa nr 3: Z Politechniki (Wybrzeże Wyspiańskiego) do Mostu Osobowickiego,

Planowana trasa nr 4: Ze Śluzy Miejskiej przez Różankę do Portu Miejskiego.

Zobacz też: Bezpłatna woda pitna w 4 odnowionych zdrojach we Wrocławiu. Również dla zwierząt!

- Chcielibyśmy, aby tramwaje wodne kursowały w tzw. szczycie komunikacyjnym. W godzinach porannych zabierały ludzi do centrum, a ok. godz. 15.00, 16.00 i 17.00 wracały na osiedla - mówi Klaudia Piątek z biura prasowego urzędu miasta.

Nie znamy daty realizacji projektu, najpierw studium musi wykazać, że są do tego warunki. Takie dokumenty były już gotowe w 2005 r., ale projekt nie ruszył dalej przez problemy administracyjne. Co ciekawe, tramwaje wodne funkcjonowały we Wrocławiu w latach 50. XX w. Ówcześnie mogły przewozić ok. 50 osób.

Współcześnie tramwaje wodne usprawniają komunikację w Bydgoszczy czy Trójmieście.

Sprawdź także: Bezpieczniej na Odrze! Miasto zwiększyło dotację na Dolnośląskie WOPR!