Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Sprawdzamy prawo kościelne [Boże Ciało 2022]

i

Autor: Urząd miasta Torunia / torun.pl / Zdjęcie ilustracyjne Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Sprawdzamy prawo kościelne [Boże Ciało 2022]

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła, czy sama procesja wystarczy? Sprawdzamy prawo kościelne [Boże Ciało 2022]

2022-06-10 15:28

Boże Ciało 2022 czy trzeba iść do kościoła? Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli tzw. Boże Ciało zbliża się wielkimi krokami. Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy to święto nakazane? Sprawdzamy, co na temat Bożego Ciała mówi prawo kościelne. Nie ma w tym przypadku żadnych wątpliwości. Najważniejsze informacje w kwestii Bożego Ciała 2022 i uczestnictwa we mszy świętej znajdziecie na se.pl.

Boże Ciało 2022. Kiedy wypada? Czy trzeba iść do kościoła?

Boże Ciało, jak potocznie mówi się na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to bardzo ważne święto kościelne dla wszystkich praktykujących katolików. Wierni czczą tego dnia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Co roku data jest inna, choć zawsze Boże Ciało wypada w czwartek. W 2022 roku chrześcijanie będą uczestniczyć w procesjach 16 czerwca. Warto pamiętać, że to dzień ustawowo wolny od pracy. Pozostaje pytanie, czy wierni mają obowiązek wzięcia udziału we mszy świętej? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Sprawdziliśmy, co o tej kwestii mówi prawo kościelne.

Czytaj też: Boże Ciało 2022. To warto wiedzieć, możesz mieć nawet cztery dni wolnego!

Czy w Boże Ciało 2022 trzeba iść do kościoła?

Praktykujący katolik ma obowiązek uczestnictwa we mszy świętej w niedziele oraz w tzw. święta nakazane. Należą do nich m.in. Wielkanoc, 15 sierpnia, Trzech Króli i właśnie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Nie ma zatem żadnych wątpliwości - procesja to jedno, ale 16 czerwca 2022 roku, w Boże Ciało katolicy mają obowiązek pójścia do kościoła i wzięcia udziału w eucharystii. Chrześcijanie powinni się powstrzymać od prac niekoniecznych.

Boże Ciało 2022. Nie tylko msza święta w kościele

Zewnętrzną formę święta Bożego Ciała stanowią procesje prowadzone do 4 ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Taki widok będziemy obserwować w większości miast Polski. Procesje po osiedlach zazwyczaj cieszą się świetną frekwencją. Warto wiedzieć, że w Polsce Boże Ciało zostało wprowadzone przez krakowskiego biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320. Ta tradycja rozwijała się przez lata. Obecnie msza święta w kościele jest bardzo często traktowana jako przygotowanie do procesji. 

Sonda
Czy weźmiesz udział w procesji w Bożego Ciała?