Najnowsze samochody, z najmniejszym przebiegiem kilometrów poruszają się po warszawskich ulicach. Tak wynika wynika z analizy porównywarki OC/AC mfind.pl. W Warszawie, ubezpieczane za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń mfind auta, mają średnio po dwanaście lat i 163 000 przejechanych kilometrów na liczniku. Nieco bardziej wiekowe pojazdy, trzynastoletnie, odnajdziemy w Kielcach, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Po Wrocławiu jeżdżą statycznie jeszcze o rok starsze samochody, czyli auta z 2003 roku.
Jeśli chodzi o przebiegi, po Wrocławiu jeździmy samochodmi, które statystycznie mają już na liczniku 178 tysięcy kilometrów. To więcej niż w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Krakowie i Bydgoszczy, ale też mniej w Toruniu, Zielonej Górze, lodzi czy Olsztynie.
Specjaliści nie oceniają takiej sytuacji najlepiej.
– Z naszej analizy wynika, że po Polsce jeżdżą głównie starsze, kilkunastoletnie auta ze sporym przebiegiem – komentuje Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki OC/AC mfind.pl. – Takie samochody często są w gorszym stanie technicznym i nie mają nowoczesnych zabezpieczeń, takich jak np. kurtyny powietrzne czy wspomaganie kierowcy w sytuacji zagrożenia. Ma to wpływ m.in. na dużą i ciągle rosnącą liczbę wypadków na drogach oraz zatrważającą liczbę ofiar śmiertelnych tych kolizji. Taki stan rzeczy jest jedną z przyczyn wzrostu cen OC, ponieważ ubezpieczyciele wyliczają ryzyko w dużej mierze na podstawie statystyk wypadkowych – wyjaśnia Salwiński.