Na Dolnym Śląsku trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu otrzymał w środę (10 lutego) pierwszą partię 2 tys. szczepionek firmy Moderna i podaje ją jako pierwszą dawkę seniorom.
- Od początku akcji, czyli od 27 grudnia, zaszczepiono już w naszych punktach 30 tys. osób - informuje rzecznik szpitala Monika Kowalska. - Przygotowujemy się do akcji szczepienia nauczycieli.
Od soboty szczepienia w szpitalu będą się odbywały preparatami trzech firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca.
- Już teraz szczepimy seniorów drugą dawką szczepionki Pfizera. Od środy także seniorom podajemy pierwszą dawkę szczepionki Moderny, a od soboty będziemy szczepić nauczycieli szczepionką firmy AstraZeneca - mówi dr Edwin Kuźnik z zespołu ds. szczepień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
Lekarz wyjaśnia, że aby uniemożliwić ewentualne pomyłki, w szpitalu wyodrębniono oddzielne punkty badań lekarskich i szczepień dla danej szczepionki i oznaczono je innym kolorem, zarówno począwszy od wypełniania deklaracji pacjentów, aż po drzwi gabinetów. 400 nauczycieli w sobotę zostanie zaszczepionych na innym piętrze budynku, by nie było wątpliwości.
- Mimo tych wydzieleń i oznaczeń, dokumentacja i dane pacjenta są dwukrotnie sprawdzane: najpierw przy badaniu, potem przed szczepieniem. Pacjenci, którzy otrzymują różne szczepionki spotykają się wspólnie jedynie przy rejestracji, a potem mają odrębne miejsca i kolejki - wyjaśnia dr Edwin Kuźnik.
Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy cotygodniowa partia szczepionek dotarła dopiero w środę. Szpital otrzymał 700 dawek.
- W tym tygodniu szczepimy drugą dawką grupę zero oraz pierwszą dawką seniorów - mówi rzecznik szpitala, Tomasz Kozieł.
Na Dolnym Śląsku zaszczepiono już ponad 168,8 tys. osób, w tym drugą dawką ponad 50 tys. Najwięcej zaszczepionych jest we Wrocławiu - 68,7 tys. (25 tys. drugą dawką). Najmniej szczepień wykonano w powiatach: polkowickim - 481 i legnickim - 599, w których nikt nie przyjął dotąd drugiej dawki. W powiecie górowskim wykonano 660 szczepień, a tylko dwie osoby dostały drugą dawkę.
Polecany artykuł: