Budynek zostanie odnowiony, a na jego obszarze powstaną kawiarnie i sklepy. W planach jest również przywrócenie ruchu pociągów. Póki co, wyznaczono dwa obszary prac, których koszt wyceniony został na ok. 10 mln zł. O szczegóły inwestycji pytała reporterka Radia ESKA, Ewelina Wąs.
- Pierwsze prace, które zaczynamy, to remont dachu oraz remont elewacji. Już ogłaszamy przetarg na remont dachu, a we wrześniu skończy się tworzyć projekt elewacji. Do końca roku chcemy ruszyć z pierwszą częścią modernizacji od strony placu Orląt Lwowskich – opowiada Jarosław Bator z PKP.
Posłuchaj wypowiedzi Jarosława Batora:
Na horyzoncie Świebodzki Targ Kultury
Rozpoczęcie budowy na 28 hektarach ma się rozpocząć w 2018 roku. Do tej pory mają powstać plany zagospodarowania dworca i obszarów wokół niego. W międzyczasie na dworcu będą odbywać się też różne imprezy. Już w pierwszy weekend września ruszy Świebodzki Targ Kultury.
- Będą wieczorne koncerty, a maluchy będą mogły obejrzeć stare kreskówki. Planujemy również warsztaty. Po raz pierwszy Kolejkowo opuści gmach samego dworca i wybuduje makietę kolejkową. Do tego przewidujemy szereg atrakcji, takich jak na przykład własnoręczne robienie koszulek – wylicza Katarzyna Mazurkiewicz, rzecznik PKP.
Posłuchaj wypowiedzi Katarzyny Mazurkiewicz:
Najstarszy taki dworzec w mieście
Przypomnijmy, że Dworzec Świebodzki to najstarszy z trzech zachowanych do dzisiaj pasażerskich dworców kolejowych w całym Wrocławiu. Wybudowany został jeszcze w 1842 roku i obsługiwał głównie połączenia z Jelenią Górą i Wałbrzychem.
Ruch kolejowy został na nim wstrzymany w 1991 roku. Wówczas kolej postanowiła oddać jego teren pod dzierżawę m.in. Teatrowi Polskiemu i różnym firmom, a jego główną atrakcją stał się targ handlowy.
Zobacz Dworzec Świebodzki z lotu ptaka: