Tak wyglądał proces tworzenia obrazów do filmu Twój Vincent

i

Autor: Damian Bonarek Tak wyglądał proces tworzenia obrazów do filmu "Twój Vincent"

Film częściowo zrealizowany we Wrocławiu z Europejskim Oscarem! [WIDEO]

2017-12-10 11:05

"Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana zdobył podczas jubileuszowej gali rozdania Europejskich Nagród Filmowych w Berlinie nagrodę główną w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany.

"Twój Vincent" to polsko - brytyjska produkcja, realizowana między innymi we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych.

Artystka działająca na wielu płaszczyznach

Tak o współautorce filmu, Dorocie Kobieli mówił podczas gali Hugh Welchman.

- Interesuje się nie tylko filmem, ale też malarstwem. W tamtym okresie, w 2007 roku, była na etapie ponownego czytania listów Vincenta van Gogha - powiedział Welchman.
- Miałam wiele szczęścia, że spotkałam ludzi, którzy uwierzyli w ten projekt - powiedziała Dorota Kobiela, gdy odbierała nagrodę. Szczególnie dziękowała stojącemu obok współtwórcy filmu Hugh Welchmanowi, który prywatnie jest jej mężem.

Zwycięstwo w Berlinie może być początkiem pasma jeszcze większych sukcesów. Ogłoszono już bowiem nominacje do nagród Annie, czyli Międzynarodowej Nagrody Stowarzyszenia Twórców Filmów Animowanych. "Twój Vincent" jest nominowany aż w trzech kategoriach najlepsza niezależna animacja, scenariusz i muzyka. Ponadto 23 stycznia mamy poznać listę filmów nominowanych do Oscara. Wcześniej film zdobył m.in. nagrodę na Festiwalu Filmowym w Szanghaju.

ZOBACZ MATERIAŁ NOWA TV 24 GODZINY:

Pierwszy taki film

Nikt wcześniej nie stworzył filmu, realizowanego w pełni techniką malarską. Najpierw nakręcono do niego zdjęcia z udziałem aktorów, następnie wyświetlano na płótnie pojedyncze kadry, które malarze, klatka po klatce odmalowywali, by stworzyć ujęcie. W realizacji filmu wykorzystano 65 tysięcy obrazów namalowanych przez 125 atystów z 20 krajów świata, w tym 65 z Polski, 60 z zagranicy. Malarze zostali wybrani na podstawie pięciu tysięcy nadesłanych zgłoszeń. Film współtworzyli artyści 15 narodowości, pochodzący między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Grecji, Ukrainy. Pracowali w Grecji, Wrocławiu i Gdańsku. Łącznie zużyli trzy tysiące litrów farby.

Czytaj także: Wrocławianie budują nową wersję kultowego malucha. Poznajcie Rysia 126! [WIZUALIZACJE, AUDIO]