pl. Nowy Targ wrocław

i

Autor: Patrycja Nawrocka

Fontanna Neptuna wróci na plac Nowy Targ? Aktywiści chcą odbudować symbol dawnego Wrocławia

2020-02-04 13:31

Do prezydenta Wrocławia wpłynęła petycja aktywistów z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia w sprawie odbudowy na placu Nowy Targ fontanny Neptuna, która przed wojną była jednym z symboli miasta. Pod petycją podpisało się ponad 1,5 tys. osób. Wiosek poparło też Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii.

Barokowa fontanna Neptuna do 1945 roku znajdowała się na placu Nowy Targ we Wrocławiu. Została zbudowana w 1732 roku na zlecenie Rady Miejskiej, a w drugiej połowie XIX wieku stała się jedną z popularniejszych atrakcji miasta. „Jerzy z widłami”, bo taki przydomek zyskał Neptun u mieszkańców miasta, w okresie międzywojennym był jednym z najważniejszych symboli Wrocławia i częstym tematem widokówek. Fontanna został całkowicie zniszczona pod koniec II wojny światowej, w czasie oblężenia Wrocławia.

Fontanna Neptuna była jednym z symboli Wrocławia

i

Autor: Wikipedia

Teraz pojawił się pomysł, by „Jerzy z widłami” wrócił na pl. Nowy Targ.

- Bardzo nas ucieszyła zapowiedź powrotu do idei ustawienia fontanny na środku placu Nowy Targ i związanego z tym konkursu - pisze w petycji do prezydenta Wrocławia Piotr Szymański, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. - Wnioskujemy o odbudowę metodami tradycyjnymi na pl. Nowy Targ fontanny Neptuna (zarówno basenu, postumentu, jak i figur), zniszczonej w trakcie oblężenia Wrocławia, na podstawie materiałów ikonograficznych oraz zachowanych reliktów z użyciem tradycyjnych materiałów.

Pod petycją podpisało się 1570 osób. Pomysł odbudowania fontanny poparło też Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

- Stoimy na stanowisku, iż Neptun powinien wrócić w swojej pierwotnej, barokowej formie, której za wzór powinny posłużyć zachowane materiały graficzne oraz ocalałe fragmenty rzeźby, był bowiem jednym z najbardziej charakterystycznych elementów staromiejskiego krajobrazu i jednym z najważniejszych symboli Wrocławia - czytamy w piśmie skierowanym do prezydenta Wrocławia przez Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii. - Ufamy, że będzie to nie tylko pomost łączący przeszłość z przyszłością, nie tylko będzie to jedna z istotniejszych atrakcji turystycznych w tym rejonie miasta, ale będzie po prostu pięknym symbolem dawnego Wrocławia i jednego z trzech historycznych placów - Nowego Targu.