Grzyby 2024. Tych grzybów nie zbierajcie
Borowiki, maślaki, podgrzybki, koźlarze i wiele innych. W naszych lasach jest bardzo wiele pysznych grzybów, które czarują swoim smakiem i aromatem. Właśnie trwa najlepszy czas dla grzybiarzy, a w mediach społecznościowych możemy zobaczyć zdjęcia koszy wypełnionych po brzegi wspaniałymi okazami.
Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie grzyby, które znajdziemy w lesie, można wziąć i wrzucić do kosza. Zazwyczaj jednak, gdy myślimy o grzybach, których pod żadnym pozorem nie można zbierać, mamy na myśli gatunki trujące. Nie tylko jednak o nie chodzi.
W Polsce jest wiele grzybów, które są jadalne, ale nie można ich zbierać. Są to grzyby jadalne, które są pod ścisłą ochroną lub pod częściową ochroną. Ich zbieranie może nas narazić na ogromne kłopoty.
Grzyby pod ścisłą i częściową ochroną
Grzyby podlegają w Polsce ochronie na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów. Na liście grzybów pod ścisłą ochroną znajdują się aż 232 pozycje. Częściową ochroną objętych jest 90 rodzajów grzybów, a kolejnych 10 można zbierać tylko w określony sposób, zazwyczaj chodzi o ręczny zbiór owocników. Pełna lista jest dostępna na oficjalnych stronach rządowych.
Grzyby pod ścisłą ochroną - zobacz galerię poniżej
Kara 5000 zł za zbieranie chronionych grzybów!
Grzybów znajdujących się pod ścisłą ochroną nie można ani zrywać, ani niszczyć ich siedlisk. Zakazane jest nawet posiadanie takich okazów czy handlowanie nimi. Złamanie rozporządzenia może słono kosztować – można za to dostać karę w wysokości 5000 zł!