Toksyczna roślina rośnie we Wrocławiu nie tylko w parkach, ale też na podwórkach!

i

Autor: Straż Miejska Wrocław/strazmiejska.wroclaw.pl Toksyczna roślina rośnie we Wrocławiu nie tylko w parkach, ale też na podwórkach!

GIS ostrzega: Uwaga na barszcz Sosnowskiego! Toksyczna roślina rośnie we Wrocławiu nie tylko w parkach, ale też na podwórkach!

2018-07-20 14:01

Barszcz Sosnowskiego jest groźny, bo już samo przebywanie w pobliżu tej rośliny stanowi duże niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka! Tymczasem w tym sezonie barszcz Sosnowskiego został znaleziony we Wrocławiu nawet na podwórzu między kamienicami w centrum miasta!

Barszcz Sosnowskiego. Dlaczego jest groźny?

Ta roślina parzy. W jej soku i olejkach eterycznych znajdują się toksyczne substancje, które odparowują z jej powierzchni pod wpływem ciepła i unoszą się w powietrzu. Dlatego nawet jeśli nie dotkniemy barszczu Sosnowskiego, możemy zostać poparzeni.

Wśród objawów u osób mających kontakt z barszczem wymienia się: nudności, wymioty, bóle głowy, a także obrażenia układu oddechowego, oczu, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Wskazuje się również na możliwość wpływu toksycznych związków na powstawanie nowotworów skóry.

Toksyczności barszczu Sosnowskiego sprzyja wilgoć i wysoka temperatura powietrza, dlatego ta roślina jest szczególnie niebezpieczna latem.

Barszcz Sosnowskiego. Jak rozpoznać roślinę?

To jedna z największych roślin zielnych na świecie. Sięga nawet pięciu metrów wysokości, a szerokość rozety liściowej do 2m i grubość łodygi może osiągać nawet do 12 cm. Barszcz Sosnowskiego wyglądem przypomina koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.

Jak się ustrzec przed poparzeniem ?

  • nie dotykaj ich i nie zrywaj roślin przy użyciu gołych rąk,
  • przebywając w bliskości barszczu Sosnowskiego chroń skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV (okulary i kremy z filtrem, odzież z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych zakrywającą skórę, maski ochronne) à pamiętaj, że skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na toksyczne działanie soku barszczu,
  • nie przebywaj w pobliżu barszczu Sosnowskiego ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze
  • z tego barszczu nie polecamy gotować zupy!

>> We Wrocławiu barszcz Sosnowskiego rośnie nawet wśród kamienic! [ZDJĘCIA, AKTUALIZACJA]

Zasady postępowania w przypadku wystąpienia poparzenia

  • w przypadku bezpośredniego narażenia/ kontaktu na działanie barszczu Sosnowskiego w jak najkrótszym czasie przemyj skórę letnią wodą z mydłem tak, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Ponadto zaleca się umyć wszystkie przedmioty i uprać odzież, która miała kontakt z barszczem,
  • jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe,
  • w przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą, chronić przed światłem i skonsultować z okulistą,
  • nie dotykaj zmienionych miejsc na skórze, stosuj na nie chłodne okłady z lodu, a dobór środków farmakologicznych skonsultuj z lekarzem,
  • w przypadku silnego poparzenia i występujących problemów oddechowych wezwij pogotowie ratunkowe,
  • niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).

Barszcz Sosnowskiego we Wrocławiu. Gdzie to zgłosić?

W tym sezonie barszcz Sosnowskiego był we Wrocławiu już usuwany między innymi z ulic: Kasprowicza, Bolesława Chrobrego (rósł w podwórku, przy wejściu do mieszkań!), Wałbrzyskiej czy Strachocińskiej.

We Wrocławiu do tej pory za usuwanie rośliny odpowiedzialni byli zarządcy, ale w tym roku miasto podpisało umowę z firmą, która się tym zajmuje.

Jeśli ktoś zauważy roślinę na terenie miasta, informacje należy przekazać straży miejskiej pod nr 986. Można wysłać sms na numer 608 302 302.

Czytaj także: Pepa wypadła z transportu na ruchliwej S8 i... została uratowana! Mała świnka nie będzie schabowym! [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TO WIDEO: