Pojazd miałby się poruszać w specjalnym tunelu

i

Autor: Materiały prasowe Hyperloop one Pojazd miałby się poruszać w specjalnym tunelu

Hyperloop będzie kursował z Wrocławia? Dzięki tej rewolucji w transporcie do Warszawy dotarlibyśmy w 20 minut! [WIDEO]

2017-01-12 18:43

Brzmi to trochę jak science fiction, ale istnieje realna szansa, że to właśnie na trasie Warszawa - Wrocław będzie kursował niezwykły środek transportu będący połączeniem pociągu i samolotu.

Hyperloop wymyślił Elon Musk. Chce on zbudować system długich tuneli, w których panowałyby bardzo niskie ciśnienie powietrza. Byłyby to warunki podobne do tych, w jakich latają samoloty, co zmniejszyłoby opory maszyny i zużycie przez nią paliwa. W takich tunelach, bez kontaktu z podłożem, poruszałaby się specjalna kapsuła. Wykorzystywałaby ona magnetyczną lewitację i łozyska powietrzne. Maksymalna prędkość takiego pojazdu to aż 1200 kilometrów na godzinę!

Hyperloop we Wrocławiu?

Polska bierze teraz udział w prestiżowym konkursie Hyperloop One Global Challenge, który ma wyłonić miejsca, w których rewolucyjny pomysł będzie wprowadzony w życie. Trasa Wrocław - Warszawa jest jedną z 35 wyłonionych w plebiscycie dzieki staraniom grupy Hyper Poland - podaje spidersweb.pl.

Rząd zainteresowany Hyperloopem

“Współpraca pomiędzy Hyper Poland a Hyperloop One w ramach Hyperloop One Global Challenge ma pozytywny wpływ na możliwość szybkiego wprowadzenie systemu w Polsce” - tak w specjalnym oświadczeniu miała napisać Jadwiga Emilewicz, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, cytowana przez spidersweb.pl.

Kiedy dowiemy się gdzie powstanie Hyperloop?

Po zakończeniu konferencji poświęconych Hyperloop, które odbywają się 28 lutego w Delhi, 6 kwietnia w Waszyngtonie oraz 27 kwietnia w Londynie mamy poznać zwycięzców ścisłego finału konkursu. Decyzja, o tym, gdzie zostanie wdrożony Hyperloop ma zostać podjęta w tym roku. Zdecyduje o tym grupa specjalistów: inżynierów, ekonomistów i fachowców od transportu.

Elon Musk jest organizatorem konkursu i to on zaprosił do stworzenia Hyperloopa firmy i uczelnie z całego świata. Nad projektem pracuje także grupa wywodząca się z Politechniki Warszawskiej. Obecnie to 25 osób, nie tylko z tej uczelni, ale także z Politechniki Wrocławskiej i firm projektowych. Przygotowali projekt i dostali się do drugiego etapu konkursu. W trzeciej części zawodów uczestnicy będą testować prototypy na specjalnym torze.

Szybko, ale czy komfortowo?

Pozostaje jeszcze pytanie jak skutki podróży znieśliby pasażerowie. Bowiem dla ludzkiego organizmu przyspieszenia w górę, w dół oraz na boki są szczególnie dokuczliwe. Jak oceniają specjaliści, trasa Hyperloop musiałaby więc być idealnie prosta by podróż nie była dla ludzi uciążliwa.

W tym roku mamy się dowiedzieć na jakiej trasie ma kursować pierwszy Hyperloop

i

Autor: Materiały prasowe Hyperloop one W tym roku mamy się dowiedzieć na jakiej trasie ma kursować pierwszy Hyperloop

Chciałbyś podróżować Hyperloop z Wrocławia do Warszawy? Komentuj!

Czytaj także: WOŚP 2017 we Wrocławiu: program wydarzeń, koncerty, atrakcje, akcje specjalne​