Kilka kliknięć myszką, podanie numeru karty i zakupy zrobione. Teraz wystarczy tylko czekać na paczkę. Jeśli jednak trafiliśmy na oszusta, ta nigdy do nas nie dotrze, albo zawartość będzie zgoła inna niż planowana. Wrocławianie są teraz w wirze przecen i korzystnych okazji, które mogą okazać się pułapką. Na szczęście są sposoby, aby ustrzec się przed rozczarowaniem. Kilka przydatnych wskazówek podają policjanci z wrocławskiej komendy miejskiej, którzy walczą z przestępczością gospodarczą.
1. Ucz się na błędach innych użytkowników. Zakupy rób w sprawdzonych sklepachTo złota zasada, która obowiązuje nie tylko w sklepach internetowych. Tam szczególnie łatwo jednak dać się oszukać fałszywym witrynom, których oferta nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Policja radzi, aby przed przesłaniem pieniędzy dokładnie sprawdzić, czy dana firma... w ogóle istnieje. Najłatwiej wyśledzić to poprzez komentarze i opinie innych użytkowników. Patrzmy nie tylko na te umieszczone na danej stronie (w ekstremalnych przypadkach mogą być spreparowane przez oszusta), sprawdźmy opinie także poprzez wyszukiwarkę.
2. Doświadczony sprzedawca to pewniejszy wybór
Na portalach aukcyjnych starajmy się wybierać sprzedawców, którzy konto prowadzą już od jakiegoś czasu. Nie wybierajmy też tych z dużą ilością negatywnych komentarzy. Doświadczenie poprzednich kupujących może uchronić nas przed porażką. By czuć się bezpieczniej, zawsze można też przed zakupem wykonać telefon do sprzedającego.
>>>E-recepta już od 1 stycznia. Jak działa? [INFORMATOR, WIDEO]
3. Sprawdź domenę sklepu internetowego
Kupując poprzez sklep internetowy sprawdźmy, gdzie zarejestrowana jest domena strony, np. poprzez wyszukiwarkę http://centralops.net/co/ i koniecznie przeczytajmy regulamin sklepu. Intuicyjnie oceńmy też wizualny profesjonalizm wykonania strony internetowej.
4. Przelewy rób rozważnie
Policja radzi, aby w razie możliwości dokonywać przelewów przez usługę PayU, która pozwala uniknąć płatności bezpośrednio na rachunek bankowy. Chroni nas wtedy program ochrony kupujących. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można też skorzystać z opcji przesyłki za pobraniem, wtedy opłatę uiścimy już przy odbiorze. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drodze oszusta internetowego. Wymuśmy też zaznaczenie opcji przeglądu towaru przy odbiorze - sprawdzimy wtedy, czy dostarczony towar odpowiada opisowi sprzedawcy.
5. Zbyt dobra okazja czyni złodzieja
Zbyt niska cena produktu też powinna dać nam do myślenia. "Przedmioty sprzedawane w sieci są z reguły tańsze o około 10-20%, niż w sklepach stacjonarnych. Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę kupujących, nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą." - przestrzegają wrocławscy policjanci.
Czytaj także: Dieta i odchudzanie - najpopularniejsze postanowienia noworoczne wrocławian [AUDIO]