Jacek Sutryk u prezydenta Dudy. Rozmawiali o uchodźcach i wyborach

i

Autor: UM Wrocław Jacek Sutryk u prezydenta Dudy. Rozmawiali o uchodźcach i wyborach

Jacek Sutryk u prezydenta Dudy. Rozmawiali o uchodźcach i wyborach. Zaskakująca puenta!

2022-06-14 8:52

Przedstawiciele ruchu Tak! Dla Polski, w tym prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą. Przekazali mu Białą Księgę zawierającą postulaty wsparcia samorządów wobec napływu uchodźców z Ukrainy.

W poniedziałek, 13 czerwca, liderzy ruchu Tak! Dla Polski spotkali się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak mówił po spotkaniu prezydent Wrocławia, główny ciężar związany z przyjmowaniem uchodźców przyjęły na siebie samorządy i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

ZOBACZ TEŻ: Pirat drogowy z Ubera zatrzymany. Jego kompana wciąż poszukuje policja

- Dzisiaj, kiedy ten pierwsze etap pomagania minął, jesteśmy zainteresowani rozwiązaniami systemowymi. Tutaj są propozycje bardzo konkretnych zmian w przepisach, które chcielibyśmy, żeby jak najszybciej były implementowane do polskiego porządku prawnego. Dzisiaj potrzebujemy tak naprawdę dwóch rzeczy: dobrego prawa i odpowiedniego finansowania – powiedział Sutryk. Dodał, że te kwestie poruszyli podczas rozmowy z prezydentem.

- Polski samorząd ostatnimi licznymi zmianami w przepisach - głównie podatkowych - został dość istotnie osłabiony. Bez wzmocnienia finansowego samorządów środkami krajowymi i europejskimi, na które czekamy, realizacja tych postulatów i rekomendacji nie będzie możliwa – dodał prezydent Wrocławia.

Rozpędzony fiat uderzył w autobus MPK. Kierowca ranny [ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ] 

Podkreślił również, że w obecnej sytuacji, gdy część uchodźców z Ukrainy będzie chciała pozostać w Polsce, trudne będzie utrzymanie obecnego poziomu usług komunalnych dla większej liczby ludzi bez zmian w finansowaniu. Zwrócił również uwagę na potrzebę stworzenia silnych ram finansowych, które pomogłyby samorządom w działaniu w warunkach narastającej inflacji.

marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Sopotu Jacek Karnowski przekazali prezydentowi Andrzejowi Dudzie Białą Księgę zawierającą postulaty wsparcia samorządów wobec napływu uchodźców z Ukrainy.

Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak podkreśliła, że palącą sprawą jest zwiększenie finansowania szpitali zarządzanych przez samorządy, w tym na świadczenia medyczne dla uchodźców oraz na stworzenie możliwości zatrudniania lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy przyjechali do Polski z Ukrainy. - Zbyt długo trwa nostryfikacja dyplomów, należy przyspieszyć także przyznawanie obywatelstwa; należy także zająć się dziećmi - to niesłychanie ważne, by wspomóc samorządy w tworzeniu żłobków, przedszkoli, szkół. Koniec z improwizacją, potrzebna jest strategia długofalowa. Pan prezydent doskonale to rozumie - mówiła.

Sonda
Czy Jacek Sutryk jest dobrym prezydentem?

Z kolei prezydent Sopotu Jacek Karnowski zwrócił uwagę na potrzebę jak najszybszego zatrudnienia m.in nauczycieli z Ukrainy i zwiększenia środków na naukę języka. - Potrzebujemy także polityki mieszkaniowej, która będzie skuteczna i będzie prowadzić do wybudowania kilkuset tysięcy nowych mieszkań - tak żeby i uchodźcy mogli zostać u nas, i żeby młodzi Polacy nie wyjeżdżali za granicę - mówił.

Samorządowcy ocenili, że ich postulaty "spotkały się z dobrym przyjęciem prezydenta". - Ustaliliśmy, że powołamy specjalny wspólny zespół, który zajmie się wypracowywaniem konkretnych rozwiązań prawnych - dodał Sutryk. - Rozmowa była bardzo dobra - zapewnił.

Liderzy ruchu pytani byli, czy w trakcie rozmowy z prezydentem pojawił się temat przełożenia wyborów samorządowych, których termin według obecnego kalendarza nakłada się wybory parlamentarne na jesieni 2023 roku. PiS zapowiedziało, że wkrótce do Sejmu wpłynie projekt ustawy ws. przesunięcia wyborów samorządowych na wiosnę 2024 r. - Chcielibyśmy, żeby wybory samorządowe - tak, jak i wszystkie inne wybory - odbywały się zgodnie z tym kalendarzem, o którym mówi konstytucja - powiedział Sutryk.

Jurek Owsiak we Wrocławiu. WOŚP ma swoje rondo w mieście.