„Gangster z duszą artysty, a do tego gorliwy katolik” pisze Janusz Szostak o „Słowiku” - bossie mafii pruszkowskiej. I dodaje: „W odróżnieniu od Jarosława S. ps. Masa zawsze unikał rozgłosu, choć lubił pojawiać się w otoczeniu sławnych ludzi.”. Gangster, uznawany za najbardziej niebezpiecznego spośród liderów „Pruszkowa”, po raz pierwszy zgodził się na szczerą rozmowę z Januszem Szostakiem. Efektem rozmów dziennikarza śledczego z gangsterem jest książka „Słowik. Skazany na bycie gangsterem”.
Janusz Szostak, relacjonując przestępcze życie Słowika, odwołuje się do rozmów z gangsterem i innymi przedstawicielami mafijnego świata, ale korzysta też z publikacji „Skarżyłem się grobowi” oraz wyników własnego śledztwa dziennikarskiego. Na łamach książki pojawiają się nazwiska z pierwszych stron gazet, jak bokser Andrzej Gołota, jasnowidz Krzysztof Jackowski, czy Kazimierz Orzechowski, ksiądz i aktor znany z telenoweli „Złotopolscy”, który udzielał Słowikowi ślubu podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej. Słowik opowiada Januszowi Szostakowi o relacjach z żoną Moniką, z dziećmi Sarą i Dawidem, ale także o wierze w Boga.
Jakie wrażenia na dziennikarzu wywarł znany przestępca będzie można dowiedzieć się we wtorek (10 marca) we Wrocławiu. O godz. 18 w salonie Empik w Renomie rozpocznie się spotkanie z Januszem Szostakiem. Autor opowie, jak powstawała książka, rzucająca nowe światło na wiele niewyjaśnionych przestępstw i zbrodni popełnionych w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu oraz odpowie na pytania zgromadzonych gości. Wstęp na spotkanie jest wolny.
Janusz Szostak to dziennikarz, reporter śledczy, redaktor naczelny magazynu kryminalnego "Reporter" i autor kilkunastu książek w serii ,,Śledztwa Szostaka”: ,,Byłam dziewczyną mafii”, ,,Bandyci i celebryci”, ,,Masa. Jak stałem się bestią. Od pakera do gangstera”, ,,Co się stało z Iwoną Wieczorek” czy „Gangsterskie egzekucje”. Jest także założycielem i prezesem Fundacji ,,Na tropie", która zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych oraz pomocą ofiarom przestępstw.