Powódź 2024

Jelenia Góra pod wodą. "Trwa ewakuacja mieszkańców". Ważny komunikat dla poszkodowanych [AKTUALIZACJA]

2024-09-15 22:23

Porażające informacje z Jeleniej Góry. Po godzinie 20:00, prezydent miasta Jerzy Łużniak poinformował, że wały przeciwpowodziowe pry ul. Wiejskiej zostały przerwane, a miasto zaczyna zalewać woda. Trwa pilna ewakuacja mieszkańców. Gospodarz Jelenej Góry podał najnowsze informacje. Aktualizację znajdziecie w tekście!

Aktualizacja 22:20

- Informacje, że wał pękł lub został przerwany są nieprawdziwe. Jest cały, ale wody w rzece jest już tak dużo, że przelewa się ona górą przez wał i dochodzi do coraz większych podtopień na części ul. Wiejskiej - powiedział rzecznik jeleniogórskiego magistratu Marcin Ryłko, cytowany przez PAP.

Przekazał również, że bardzo ciężka jest sytuacja także w centrum Jeleniej Góry, gdzie od Podwala, poprzez Osiedle Robotnicze w kierunku ulicy Grunwaldzkiej zalewane są już całe rejony centrum miasta. - Zalewa nas tam nie tylko Bóbr, ale rzeka Młynówka i sytuacja się pogarsza. Poziom wody na ulicach jest coraz wyższy. Niestety, woda jest zrzucana z przepełnionych zbiorników retencyjnych i to powoduje, że zalewane jest nasze miasto - ocenił rzecznik.

Aktualizacja 21:45

Po godzinie 21:10 przedstawiciele władz Jeleniej Góry przedstawili aktualną sytuację podczas Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego. W działania antypowodziowe zaangażowali się m.in. przedstawiciele Służby Więziennej z miejscowego aresztu śledczego oraz skazani. 

Aktualizacja 21:00

- Po sprawdzeniu przez służby: Wał nie został przerwany. Woda przelewa się szczytem - przekazał po godzinie 20:50 prezydent Jeleniej Góry.

Gospodarz miasta poinformował w mediach społecznościowych, że uruchomione zostały pierwsze punkty pobytu dla osób ewakuowanych. Poszkodowani mogą się udać do tych miejsc:

  • Szkoła Podstawowa nr 2 - Armii Krajowej 8
  • Szkoła Podstawowa nr 7 - Sudecka 53
  • Szkoła Podstawowa nr 1 - Piłsudskiego 23

- Kolejne punkty będę uruchamiane w najbliższym czasie. Prosimy o śledzenie komunikatów. Lista aktualizowana jest na bieżąco - apeluje prezydent Łużniak.

Wcześniej pisaliśmy:

- Uwaga! Wały przecwipowodziowe przy ul. Wiejskiej przerwane. Trwa ewakuacja mieszkańców - poinformował o godz. 20:05 prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. Według pierwszych informacji, do miasta zaczyna wdzierać się woda. Uruchomione zostały pierwsze punkty pobytu dla osób ewakuowanych. 

- Jeżeli nie możecie skorzystać z gościny swoich bliskich, możecie się Państwo udać pod wskazane niżej adresy: Szkoła Podstawowa nr 2 - Armii Krajowej 8 oraz Szkoła Podstawowa nr 7 - Sudecka 53. Kolejne punkty będę uruchamiane w najbliższym czasie. Prosimy o śledzenie komunikatów - zaapelował Jerzy Łużniak. 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jeleniej Górze poinformował na stronie miasta, że w związku z intensywnymi opadami deszczu woda z kranu nadaje się m.in. do picia tylko po przegotowaniu. Więcej informacji wkrótce!

Powódź w Polsce. Najnowsze informacje

Krytyczna sytuacja powodziowa panuje w Nysie, w Kłodzku mieszkańcy nie mają wody w kranach, odcięty ma być gaz. Zalane miasta zamykają przedszkola, szkoły, sądy. Rząd przygotowuje pomoc finansową dla poszkodowanych i zamierza wprowadzić stan klęski żywiołowej. Są dwie ofiary śmiertelne.

Premier Donald Tusk poinformował w niedzielę po godz. 18., że po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zlecił przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej.

Są dwie ofiary śmiertelne powodzi. To mężczyzna z miejscowości Krosnowice w powiecie kłodzkim oraz 42-latek z Bielska-Białej, którego ciało znaleziono w pobliżu potoku. Przyczyną jego śmierci było prawdopodobnie utonięcie.

Krytyczna sytuacja panuje w Nysie. Po zwiększeniu zrzutu wody z Jeziora Nyskiego do Nysy Kłodzkiej woda zalewa ulice miasta. Według relacji widocznych w mediach społecznościowych w niedzielę po południu woda wdarła się też do szpitala powiatowego w Nysie. Nieprzejezdne są oba mosty, według lokalnych mediów miasto jest "odcięcie od świata". Burmistrz Nysy wezwał mieszkańców do samoewakuacji. W specjalnym komunikacie wyjaśnił, że z powodu pęknięcia tamy w Ustroniu Śląskim, zrzut wody z Jeziora Nyskiego zwiększy się z 600 do tysiąca metrów sześciennych wody na sekundę.

W Kłodzku po przerwaniu tamy w Stroniu Śląskim spiętrzona fala powodziowa przechodzi przez rzekę Białą Lądecką i wpada do Nysy Kłodzkiej, której poziom w Kłodzku gwałtownie się podniósł. Woda podnosi się w kolejnych miejscach mocno zalanego miasta. „Pozostały nam jedynie działania ratunkowe” – powiedział PAP burmistrz Kłodzka Michał Piszko. W mieście nie ma wody w kranach, w ciągu kilku godzin najprawdopodobniej zostanie odcięty również gaz.

Głębokość wody w zalanych kwartałach w centrum Kłodzka waha się od 50 cm do 1,5 metra. „Woda przelała się przez wały na ulicy Malczewskiego. Tam jest już ponad 1,5 metra wody. Mieszkańcy, którzy dziś w nocy nie chcieli się ewakuować, są na drugim-trzecim piętrze budynków. Woda wlewa się i zalewa poszczególne części miasta” – powiedział burmistrz. W mieście są miejscami nawet 2 metry wody, a wodowskaz na Nysie Kłodzkiej w Kłodzku wskazuje 684 cm.

W Kotlinie Kłodzkiej i Stroniu Śląskim śmigłowce ewakuują ludność - obecnie są to miejsca, które wymagają największego wsparcia - poinformował minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. TVN24 podał, że płynąca przez Stronie Śląskie woda zniszczyła budynek lokalnego komisariatu policji. Do Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju właściwie nie można dojechać; dostać się tam mogą jedynie służby ratunkowe.

Największy niepokój spośród pracujących obiektów hydrotechnicznych budzi obecnie zbiornik Jarnołtówek (w gm. Głuchołazy, woj. opolskie).

Ministra edukacji Barbara Nowacka napisała w niedzielę w mediach społecznościowych, że jest w kontakcie z kuratorami oświaty, które we współpracy z wojewodami "monitorują sytuację w szkołach i placówkach oświatowych. Wspólnie podejmują decyzje o zawieszanych punktowo lekcjach na najbliższe dni" - poinformowała.

Dolnośląskie i opolskie kuratorium oświaty zaapelowały o zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i pracownikom szkół. Władze kolejnych miejscowości z terenów objętych kataklizmem podejmują decyzje o zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach i żłobkach. W Jeleniej Górze będą one zamknięte w poniedziałek i wtorek, podobnie jak wszystkie szkoły w powiecie nyskim. W Kłodzku placówki mają być nieczynne do odwołania.

Odwołane zostały też zaplanowane na poniedziałek rozprawy i posiedzenia w sądach rejonowych w Nysie, Prudniku i Kłodzku - poinformowała Karolina Wasilewska, rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Rząd przygotowuje pomoc finansową dla poszkodowanych. Premier Donald Tusk zlecił ministrowi finansów przygotowanie środków na pomoc doraźną i usuwanie skutków powodzi. Wypłatę zasiłków koordynować będą wojewodowie, a wypłacać je będą gminy. "Jeszcze wczoraj zostali zobowiązani przeze mnie, by jak najszybciej i w maksymalnie uproszczony sposób doprowadzić do wypłaty zasiłków" - powiedział w niedzielę w Katowicach minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał w niedzielę PAP, że na informacje na temat szczegółowych zasad wypłaty zasiłków trzeba jeszcze poczekać.

Przedstawiciele rządu i służb powtarzali apele do mieszkańców zagrożonych terenów o zgodę na ewakuację. W związku z przebiciem wału w Jarnołtówku straż pożarna wystosowała taki apel do mieszkańców Moszczanki i Łąki Prudnickiej, ewakuować powinni się też mieszkańcy Pokrzywnej, Jarnołtówka i części Prudnika.

Tomasz Siemoniak ocenił w niedzielę, że "nieracjonalnie dużo osób odmawia ewakuacji". Zapewnił, że policja chronić będzie pozostawiony dobytek. Ma to się odbywać m.in. z wykorzystaniem patroli nadzorujących sytuację z powietrza.

Wielka woda wdarła się do Kłodzka. Zdjęcia z lotu ptaka pokazują ogrom tragedii
Listen on Spreaker.