Na Dolnym Śląsku trafi w tym roku trzy miliony złotych na usuwanie azbestu

i

Autor: Counselling/DP/pixabay.com Na Dolnym Śląsku trafi w tym roku trzy miliony złotych na usuwanie azbestu

Kolejne miliony na usunięcie śmiertelnie groźnej substancji. Zobacz, gdzie trafią

2018-05-12 17:20

Wdychanie jej drobin grozi pylicą i nowotworami, a zostały jeszcze miliony ton.  

Około 6 tys. ton azbestu zostanie usuniętych w tym roku na Dolnym Śląsku dzięki dotacji dla ponad 100 samorządów, którą udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W tym roku na usuwanie rakotwórczego materiału fundusz przeznaczył 3 mln zł.

Dotacje, które trafią do samorządów zostaną przeznaczone na demontaż i unieszkodliwianie materiałów z azbestem.

Azbest to pylica i rak

Eksperci ostrzegają, że wdychanie włókien z uszkodzonych płyt eternitowych może być powodem groźnych chorób, m.in. pylicy i nowotworów. - Akcja jest wspiera finansowo już od 7 lat i w jej efekcie usunięto na Dolnym Śląsku ponad 21 tysięcy ton tego odpadu - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Warunkiem przystąpienia do konkursu dla samorządów było wcześniejsze przeprowadzenie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Gminy musiały także przedstawić program usuwania tego materiału, zatwierdzony przez Radę Gminy.

Najwięcej pieniędzy trafi do trzech gmin

Fundusz podał, że na przykład gmina Wałbrzych zaplanowała w tym roku usunięcie ponad 210 ton azbestu, z kolei w Ząbkowicach Śląskich ma zniknąć z dachów i budynków blisko 180 ton tego materiału. a w Chojnowie ponad 172 tony.

Według danych z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa dolnośląskiego w 2016 r. w regionie było około 138 tys. ton wyrobów azbestowych. Z Bazy Azbestowej pochodzą aktualne dane o ilości zinwentaryzowanych materiałów azbestowych w gminach, których jest blisko 6,5 mln ton. Unieszkodliwiono tylko niespełna 800 tysięcy ton, czyli do unieszkodliwienia pozostało prawie 5 mln 400 tys.ton. I właśnie masę wyrobów azbestowych do unieszkodliwienia przedstawiono na mapie, ilość azbestu została podzielona przez powierzchnię gmin.

Na Dolnym Śląsku azbestu zostało stosunkowo mało, ale i tak są to tysiące ton

i

Autor: www.wbdata.pl Na Dolnym Śląsku azbestu zostało stosunkowo mało, ale i tak są to tysiące ton

W całym kraju wszystkie wyroby zawierające azbest powinny zostać usunięte do końca 2032 roku.

Czytaj także: Obwodnicą Leśnicy pojedziemy w maju! Kiedy będzie gotowa cała droga? [WIDEO, MAPA, AUDIO]