Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu. Wiemy, kiedy powstanie

2021-10-28 15:47
Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu
Autor: Tomasz Golla

Jeszcze w tym roku we Wrocławiu ma powstać Konsulat Generalny Ukrainy. W czwartek, 28 października, podpisano w tej sprawie umowę, której sygnatariuszami byli m.in. prezydent Jacek Sutryk oraz Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce. Na Konsula Generalnego został mianowany Jurij Tokar.

Czwartkowe podpisanie umowy było zwieńczeniem kilkuletnich starań Wrocławia o utworzeniu ukraińskiej placówki dyplomatycznej. Decyzję w tej sprawie podpisał w ubiegłym roku prezydent Ukrainy. - To ważna chwila nie tylko dla Wrocławia, ale przede wszystkim dla relacji polsko-ukraińskich. W naszym mieście zamieszkuje już ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Wzbogacają oni życie społeczne Wrocławia – miasta europejskiego i otwartego dla wszystkich. A dzisiejsze podpisanie umowy, która jeszcze w tym roku pozwoli uruchomić Konsulat Generalny Ukrainy, to otwarcie kolejnego rozdziału w naszym partnerstwie. Jestem przekonany, że współpraca przyniesie wiele dobrych i pięknych momentów – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

- Wierzę, że konsulat będzie jeszcze jednym mostem, który połączy nasze przyjacielskie kraje. Mostem, który przyczyni się do rozwoju współpracy w dziedzinie handlu, kultury, oświaty i nauki oraz zacieśnienia więzi międzyludzkich Polski oraz Ukrainy – podkreślał Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce.

Potężna wichura we Wrocławiu

Do dyspozycji pracowników Konsulatu będą pomieszczenia o łącznej powierzchni blisko 400 mkw, które są obecnie remontowane i przebudowywane. Siedziba przy placu  Nankiera ma trzy strefy, w których znajdą się: sala konferencyjna mogąca służyć m.in. jako lokal wyborczy,  przestrzeń do obsługi obywateli Ukrainy w sprawach konsularnych, a także biura dla pracowników czy archiwum.

Pierwszy etap prac remontowych zakończy się na początku grudnia, dzięki czemu jeszcze w tym roku Konsulat rozpocznie swoją działalność. - My, społeczność ukraińska we Wrocławiu, dziękujemy prezydentowi Jackowi Sutrykowi, który kontynuując dobre praktyki poprzednich lat tworzy Wrocław jako jedno z najbardziej proukraińskich miast w Polsce – podkreślił Igor Salamon, prezes wrocławskiego oddziału Związków Ukraińców w Polsce.

Wrocław od lat wspiera mniejszość ukraińską. Prezydent Jacek Sutryk powołał w 2019 roku pełnomocnika ds. mieszkańców pochodzenia ukraińskiego, powołując na to stanowisko Olgę Chrebor. Zostały uruchomione także trzy miejskie punkty informacji i aktywności dla migrantów - WroMigrant, a także powstały klasy przygotowawcze dla dzieci obcokrajowców, w tym dla dzieci pochodzenia ukraińskiego. Te działają w  jedenastu szkołach.

Sonda
Czy Wrocław jest przyjaznym miastem dla obcokrajowców?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE