Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu

i

Autor: Tomasz Golla

Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu. Wiemy, kiedy powstanie

2021-10-28 15:47

Jeszcze w tym roku we Wrocławiu ma powstać Konsulat Generalny Ukrainy. W czwartek, 28 października, podpisano w tej sprawie umowę, której sygnatariuszami byli m.in. prezydent Jacek Sutryk oraz Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce. Na Konsula Generalnego został mianowany Jurij Tokar.

Czwartkowe podpisanie umowy było zwieńczeniem kilkuletnich starań Wrocławia o utworzeniu ukraińskiej placówki dyplomatycznej. Decyzję w tej sprawie podpisał w ubiegłym roku prezydent Ukrainy. - To ważna chwila nie tylko dla Wrocławia, ale przede wszystkim dla relacji polsko-ukraińskich. W naszym mieście zamieszkuje już ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Wzbogacają oni życie społeczne Wrocławia – miasta europejskiego i otwartego dla wszystkich. A dzisiejsze podpisanie umowy, która jeszcze w tym roku pozwoli uruchomić Konsulat Generalny Ukrainy, to otwarcie kolejnego rozdziału w naszym partnerstwie. Jestem przekonany, że współpraca przyniesie wiele dobrych i pięknych momentów – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

- Wierzę, że konsulat będzie jeszcze jednym mostem, który połączy nasze przyjacielskie kraje. Mostem, który przyczyni się do rozwoju współpracy w dziedzinie handlu, kultury, oświaty i nauki oraz zacieśnienia więzi międzyludzkich Polski oraz Ukrainy – podkreślał Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce.

Potężna wichura we Wrocławiu

Do dyspozycji pracowników Konsulatu będą pomieszczenia o łącznej powierzchni blisko 400 mkw, które są obecnie remontowane i przebudowywane. Siedziba przy placu  Nankiera ma trzy strefy, w których znajdą się: sala konferencyjna mogąca służyć m.in. jako lokal wyborczy,  przestrzeń do obsługi obywateli Ukrainy w sprawach konsularnych, a także biura dla pracowników czy archiwum.

Pierwszy etap prac remontowych zakończy się na początku grudnia, dzięki czemu jeszcze w tym roku Konsulat rozpocznie swoją działalność. - My, społeczność ukraińska we Wrocławiu, dziękujemy prezydentowi Jackowi Sutrykowi, który kontynuując dobre praktyki poprzednich lat tworzy Wrocław jako jedno z najbardziej proukraińskich miast w Polsce – podkreślił Igor Salamon, prezes wrocławskiego oddziału Związków Ukraińców w Polsce.

Wrocław od lat wspiera mniejszość ukraińską. Prezydent Jacek Sutryk powołał w 2019 roku pełnomocnika ds. mieszkańców pochodzenia ukraińskiego, powołując na to stanowisko Olgę Chrebor. Zostały uruchomione także trzy miejskie punkty informacji i aktywności dla migrantów - WroMigrant, a także powstały klasy przygotowawcze dla dzieci obcokrajowców, w tym dla dzieci pochodzenia ukraińskiego. Te działają w  jedenastu szkołach.

Sonda
Czy Wrocław jest przyjaznym miastem dla obcokrajowców?