Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, która w 15-20 proc. przypadków charakteryzuje się ciężkim przebiegiem, a w 2-3 proc. kończy się śmiercią. Najczęstsze objawy towarzyszące chorobie to:
- gorączka
- kaszel
- duszności
- ból mięśni
- zmęczenie
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi.
Polecany artykuł:
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Azji lub północnych Włoszech i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, powinieneś bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio na oddział zakaźny w szpitalu, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Azji lub północnych Włoszech i nie zaobserwowałeś u siebie objawów choroby, przez kolejne 14 dni powinieneś kontrolować swój stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwracać uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). Jeżeli w ciągu dwóch tygodni wystąpią te objawy, należy wówczas natychmiast telefonicznie powiadomić o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio na oddział zakaźny w szpitalu, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Podobnie, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, należy o tym natychmiast powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.
Gdzie należy się zgłosić we Wrocławiu?
• Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu (Oddział Epidemiologii)
- do godz. 15:00 - Oddział Epidemiologii: tel. 693 900 908 lub 71 361 42 90 wew. 5
- po godz. 15:00 - numer alarmowy Oddziału Epidemiologii: 603 720 579
DOROŚLI:
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu (Oddział Chorób Zakaźnych)
- ul. Koszarowa 5 - tel. 71 39 57 520
DZIECI:
• Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu
- ul. Chałubińskiego 2- 2a - tel. 71 770 31 51
Całodobowa infolinia NFZ - 800 190 590.
Polecany artykuł: