Wyremontowany ma zostać między innymi dworzec w Świętej Katarzynie

i

Autor: Pawulon/CCA-S A 3.0/wikimedia.org Wyremontowany ma zostać między innymi dworzec w Świętej Katarzynie

Krok w kierunku budowy kolei aglomeracyjnej. Remontują dworce na jej trasie [AUDIO]

2016-06-06 18:43

PKP ogłosiło przetarg na przygotowanie dokumentacji oraz prace budowlane dla dworców w Świętej Katarzynie, Siechnicach i Żernikach Wrocławskich. 

Pierwsze prace remontowe mają ruszyć najpóźniej za rok.

- Zmodernizowane zostaną elewacje, pokrycia dachowe oraz wymienione zostaną wszystkie instalacje. Znikną bariery architektoniczne, co w znacznym stopniu ułatwi poruszanie się po obiektach osobom niepełnosprawnym. Wykonane zostaną odpowiednie podjazdy, wykonane ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących. Dla każdego z dworów opracowany zostanie odrębny projekt przebudowy - opowiada Maciej Bułtowicz z PKP SA. 

Wrocław czeka na kolej aglomeracyjną

Większość mieszkańców uważa, że kolej aglomeracyjna to bardzo dobry pomysł dla miasta.

- Pociąg jest szybszy. Nie stanie w korku, a z tramwajem i autobusem różnie to bywa. Myślę, że nie byłoby z tym problemu - wyjaśnia jeden z zapytanych. 

- Są korki, a to je rozładuje, bo część osób się przesiądzie z samochodów do pociągów - dodaje inna wrocławianka.

- Korki będą ciągle, bo sporo osób jeździ autami - nie zgadza się kolejny mieszkaniec miasta.

- Jak potrzebuję się dostać na Psie Pole, to zawsze jeżdżę pociągiem, bo za pięć minut jestem na miejscu, a autobusem by mi to zajęło 40 minut. Skoro nie mamy szans na metro, kolej powinna być jak najbardziej - uważa następna zapytana wrocławianka.

Kiedy kolej aglomeracyjna z prawdziwego zdarzenia?

Pieniądze na remont dworców będą pochodzić z dotacji unijnych. Jednak prace przy tych obiektach skończą się najszybciej za dwa lata.

Teraz Urząd Wojewódzki przejmuję od kolei część linii, aby uruchomić kolejne połączenia między dolnośląskimi miastami, również tymi pod Wrocławiem. Urzędnicy zapewniają, że system połączeń kolei aglomeracyjnej jest systematycznie budowany. Zapowiadają też między innymi zwiększenie częstotliwości pociągów na trasach miedzy Wrocławiem a okolicznymi miastami.

Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Czytaj także: ESKA INFO Wrocław rozdaje nagrody [MAJ 2016]: Dziękujemy za zdjęcia!​