Masz te dolegliwości? Winny może być pył saharyjski. Kiedy kulminacja?

i

Autor: SHUTTERSTOCK(2) Pył saharyjski nad Polską w dniach 17-18 kwietnia.

Pył znad Sahary

Masz te dolegliwości? Winny może być pył saharyjski. Kiedy kulminacja?

2025-04-17 18:59

Nazywany bywa "krwawym deszczem". Przybywa do Polski z Afryki. Zostawia żółty osad na ulicach czy samochodach, może wywołać zapalenia spojówek, gardła i zatok. Pył saharyjski znowu daje o sobie znać.

Super Express Google News

Spis treści

  1. Pył saharyjski w Polsce
  2. Pył saharyjski nad Polską. Padły daty. IMGW alarmuje
  3. Czym jest pył saharyjski?
  4. Po czym poznać pył saharyjski?
  5. Czy pył saharyjski szkodzi zdrowiu?

Pył saharyjski w Polsce

Do Europy napłynęło ciepłe powietrze z Afryki. Temperatury są jak w środku lata, do tego jest słonecznie i sucho. W niektórych miejscach Polski termometry wskazywały wartości zbliżone do granicy 30 stopni Celsjusza.

Pył saharyjski nad Polską. Padły daty. IMGW alarmuje

Z Afryki do Polski dociera nie tylko ciepło, ale i pył znad Sahary. W czwartek i piątek (17-18 kwietnia) obejmie on nasz kraj. IMGW alarmowało, że to właśnie w tych dniach stężenie saharyjskiego pyłu będzie największe.

Czym jest pył saharyjski?

Pył saharyjski w Polsce to nic nowego i zaskakującego. Pojawia się u nas regularnie, nawet kilka razy w roku, najczęściej właśnie wiosną lub latem. Zjawisko to związane jest z burzami piaskowymi nad Saharą i transportem pyłów przez wschodnie wiatry.

Po czym poznać pył saharyjski?

Charakterystyczną cechą pyłu znad Sahary jest zmiana koloru nieba na bardziej mętny. Co więcej, podczas wschodów i zachodów słońca niebo może rozbłyskiwać w nietypowych kolorach, np. na żółto, pomarańczowo lub czerwono. M.in. dlatego pył saharyjski nazywany jest "krwawym deszczem". Pył znad Sahary wpływa też na nasze ulice, domy i auta, które pokrywa żółty osad.

Czy pył saharyjski szkodzi zdrowiu?

Przy każdej obecności pyłu saharyjskiego w Polsce, pojawia się pytanie o jego szkodliwość dla zdrowia. Nie stanowi on bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, jednak jakość powietrza wówczas spada. Ilość substancji radioaktywnych w pyle jest za mała, aby nam zaszkodzić.

Afrykański pył może jednak powodować zapalenie spojówek, podrażnienie śluzówek nosa, gardła i krtani, co prowadzi do chrypki, łzawienia z oczu, kataru, a nawet zapalenia zatok.

CZYTAJ TEŻ: Pogoda długoterminowa na lato 2025. Przygotuj się na ekstremalne temperatury i niebezpieczne zjawiska!

Źródło: IMGW / pomorska.pl

Sonda
Czy stosujesz domowe sposoby na ból gardła?
Dudek o Polityce - Artur Bartoszewicz | 2025 04 17