Choć mistrzami w robieniu sobie selfie są zdecydowanie kobiety, to po ich zdjęciach nie jesteśmy w stanie tak jednoznacznie ocenić cech osobowości. Natomiast w przypadku mężczyzn sytuacja wydaje się jasna - im więcej własnych zdjęć, publikowanych w portalach społecznościowych, tym większy poziom narcyzmu.
Sprawdzili niemal 1300 osób
Diagnoza to niezbyt przychylna, bo narcyzm to nic innego, jak samouwielbienie i skupienie tylko na własnej osobie, traktowane przez naukę jako zaburzenie osobowości. Teraz sprawą postanowili zainteresować się badacze z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Do jakich doszli wniosków, kiedy porównali zdjęcia, opublikowane przez 1296 kobiet i mężczyzn?
Polecany artykuł:
- Zauważyliśmy, że u mężczyzn, którzy robili sobie więcej selfie, cecha narcystyczna była bardziej nasilona. W szczególności, jeśli chodziło o selfie samego siebie oraz selfie grupowe. Natomiast mniej zauważalne to było przy selfie, na którym był mężczyzna i jego partnerka - mówi Piotr Sorokowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Co więcej, o wiele chętniej selfie publikują osoby o wyższej samoocenie i z ...ekshibicjonizmem społecznym, który jest świadomym obnoszeniem się ze swoim życiem prywatnym.
Co na to wrocławianie?
Czy panowie, którzy publikują w internecie swoje zdjęcia, rzeczywiście cierpią na samouwielbienie? Postanowiliśmy ich o to zapytać.
Polecany artykuł:
- Nie, nie zgadzam się z tym - stanowczo mówi nam jeden z mężczyzn.
- Wychodzi na to, że każdy jest narcyzem, bo każdy takie zdjęcia dodaje - zauważa drugi.
A co sądzą o tym wszystkim panie?
- Jak robi dzióbek, to źle. Jak robi zwykłe selfie, to dobrze - brzmi wniosek jednej z nich.
- Myślę, że każdy z nas ma takie zaburzenie i lubi sobie robić zdjęcia - broni panów kolejna.
Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA, Eweliny Wąs: