Pałac w Wojanowie

i

Autor: Jacek Halicki/cc/wikipedia Pałac w Wojanowie

Mieszkali w nich królowie, księżniczki i hrabiowie. Poznajcie najpiękniejsze pałace na Dolnym Śląsku [TOP 10]

2019-08-05 13:53

Dolny Śląsk uznawany jest za jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce i to nie tylko ze względu na walory przyrodnicze. Jest to część Polski z największą liczbą zamków i pałaców. Zobaczcie, które z nich są najpiękniejsze!

Niektóre z nich lata świetności mają już dawno za sobą inne przeżywają swoją drugą młodość. Pałace to wielkie dziedzictwo Dolnego Śląska, które warto pielęgnować. Wiele z nich zamieszkiwały księżniczki, inne na swoje rezydencje wybierali królowie. Niemal z każdym wiążą się niesamowite historie i legendy, które warto poznać.

Wiosna sprzyja wycieczkom i zwiedzaniu, dlatego zachęcamy do podróżowania po Dolnym Śląsku i podziwiania piękna tutejszych pałaców. Niektóre regiony są wręcz przesycone pałacami, jak Dolina Pałaców i Ogrodów w okolicy Jeleniej Góry, gdzie znajdziemy ponad 30 takich obiektów. W niektórych z nich mieszczą się dziś hotele, w innych szkoły, a jeszcze inne czekają na lepsze czasy. Zobaczcie najpiękniejsze pałace Dolnego Śląska!

Czytaj także: Nietypowe rozrywki we Wrocławiu. Musicie ich spróbować! [GALERIA]

Pałac w Wojanowie

i

Autor: Jacek Halicki/cc/wikipedia Pałac w Wojanowie

Pałac Wojanów

Położony w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Najsłynniejszą właścicielką tego pałacu była Luiza Niderlandzka, córka Fryderyka Wilhelma III, która Prus. Dziś mieści się tam hotel oraz pałac. To popularnie miejsce wesel, a ostatnio również ceremonii ślubnych.

Pałac w Mysłakowicach

i

Autor: Krzysztof Wrona/cc/wikipedia.org Pałac w Mysłakowicach

Pałac w Mysłakowicach

To zdecydowanie najpiękniejsza szkoła w Polsce. W XIX w. pałac stanowił letnią rezydencję Fryderyka Wilhelma III, który pozostawił po sobie w okolicy wiele pamiątek. W pobliżu pałacu znajduje się park królewski, w którym dawniej toczyło się życie królewskiego dworu. W sąsiedztwie pałacu znajdziemy również domy tyrolskie, stanowiące pamiątkę po mieszkających tu dawniej Tyrolczykach z Zillerthal.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

i

Autor: Jacek Halicki/cc/wikipedia.org Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim wybudowany został w stylu neogotyckim w XIX w. dla królewny niderlandzkiej Marianny Orańskiej. Pałac został zniszczony po II wojnie światowej, a część jego murów posłużyła za materiał do budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Obecnie przywraca się pałacowi dawny blask.

Pałac Brunów

i

Autor: Bazie/cc/wikipedia.org Pałac Brunów

Pałac Brunów

Ten niewielki pałacyk pod Lwówkiem Śląskim jest dziś bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Mieści się tam hotel. Pierwszy właścicielem pałacu była słynna rodzina Zedlitzów, a ostatnim przed II wojną światową była rodzina Cottenetów.

Pałac Borowa

Położony w Borowej Oleśnickiej pałac w stylu klasycystyczno-modernistycznym powstał jeszcze w XVII w. Jego los było podobny do innych pałaców na Dolnym Śląsku. Po wojnie stacjonowali w nim radzieccy żołnierze, później przeszedł w ręce PGR-u. W 2005 r. trafił w ręce prywatne i został odrestaurowany.

Pałac Borowa

i

Autor: Barbara Maliszewska/cc/wikipedia.org Pałac Borowa
Pałac na Wodzie w Staniszowie

i

Autor: Enamo/cc/wikipedia.org Pałac na Wodzie w Staniszowie

Pałac na Wodzie w Staniszowie

W tym przypadku zachwyca nie tylko sam pałacyk, ale i jego położenie w sercu Kotliny Jeleniogórskiej. Pałac pochodzi z przełomu XVI i XVII w. Położony w urokliwym parku nad stawami zyskał miano Pałacu na Wodzie. Co ważne, to jeden z dwóch pałaców w Staniszowie.

Pałac w Makowicach

i

Autor: google street view Pałac w Makowicach

Pałac Makowice

Pałac w Makowicach pod Świdnicą położony jest tuż przy głównej drodze przebiegającej przez wieś. Otaczają go park i stawy, więc warto zatrzymać się na tam krótki spacer.

Pałac Żelazno

i

Autor: Jacek Halicki/cc/wikipedia.org Pałac Żelazno

Pałac Żelazno

Tuż po Kłodzkiem znajduje się Pałac Żelazno, który powstał pod koniec XVIII w. Jego pierwszym właścicielem był Franza Arbogast Hoffmann. Obecnie mieści się tam hotel, a sam budynek wraz z otoczeniem przechodzi cały czas renowację.

Pałac Jugowice

i

Autor: google street view Pałac Jugowice

Pałac Jugowice

Wybudowany jako dworek, dziś bardziej przypomina pałacyk, który chętnie gości wesela i śluby. Pałac w Jugowicach położony jest niedaleko od Jeziora Lubachowskiego i Zamku Grodno.

Pałac w Krobielowicach

i

Autor: Jar.ciurus/cc/wikipedia.org Pałac w Krobielowicach

Pałac w Krobielowicach

Pałac w oddalonych o ok. 30 km od Wrocławia Krobielowicach powstał na początku XVIII w. Pałac jest w prywatnych rękach i mieści się tu hotel, a w sąsiedztwie park oraz pole golfowe.