Niektóre z nich lata świetności mają już dawno za sobą inne przeżywają swoją drugą młodość. Pałace to wielkie dziedzictwo Dolnego Śląska, które warto pielęgnować. Wiele z nich zamieszkiwały księżniczki, inne na swoje rezydencje wybierali królowie. Niemal z każdym wiążą się niesamowite historie i legendy, które warto poznać.
Wiosna sprzyja wycieczkom i zwiedzaniu, dlatego zachęcamy do podróżowania po Dolnym Śląsku i podziwiania piękna tutejszych pałaców. Niektóre regiony są wręcz przesycone pałacami, jak Dolina Pałaców i Ogrodów w okolicy Jeleniej Góry, gdzie znajdziemy ponad 30 takich obiektów. W niektórych z nich mieszczą się dziś hotele, w innych szkoły, a jeszcze inne czekają na lepsze czasy. Zobaczcie najpiękniejsze pałace Dolnego Śląska!
Czytaj także: Nietypowe rozrywki we Wrocławiu. Musicie ich spróbować! [GALERIA]
Pałac Wojanów
Położony w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Najsłynniejszą właścicielką tego pałacu była Luiza Niderlandzka, córka Fryderyka Wilhelma III, która Prus. Dziś mieści się tam hotel oraz pałac. To popularnie miejsce wesel, a ostatnio również ceremonii ślubnych.
Pałac w Mysłakowicach
To zdecydowanie najpiękniejsza szkoła w Polsce. W XIX w. pałac stanowił letnią rezydencję Fryderyka Wilhelma III, który pozostawił po sobie w okolicy wiele pamiątek. W pobliżu pałacu znajduje się park królewski, w którym dawniej toczyło się życie królewskiego dworu. W sąsiedztwie pałacu znajdziemy również domy tyrolskie, stanowiące pamiątkę po mieszkających tu dawniej Tyrolczykach z Zillerthal.
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim wybudowany został w stylu neogotyckim w XIX w. dla królewny niderlandzkiej Marianny Orańskiej. Pałac został zniszczony po II wojnie światowej, a część jego murów posłużyła za materiał do budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Obecnie przywraca się pałacowi dawny blask.
Pałac Brunów
Ten niewielki pałacyk pod Lwówkiem Śląskim jest dziś bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Mieści się tam hotel. Pierwszy właścicielem pałacu była słynna rodzina Zedlitzów, a ostatnim przed II wojną światową była rodzina Cottenetów.
Pałac Borowa
Położony w Borowej Oleśnickiej pałac w stylu klasycystyczno-modernistycznym powstał jeszcze w XVII w. Jego los było podobny do innych pałaców na Dolnym Śląsku. Po wojnie stacjonowali w nim radzieccy żołnierze, później przeszedł w ręce PGR-u. W 2005 r. trafił w ręce prywatne i został odrestaurowany.
Pałac na Wodzie w Staniszowie
W tym przypadku zachwyca nie tylko sam pałacyk, ale i jego położenie w sercu Kotliny Jeleniogórskiej. Pałac pochodzi z przełomu XVI i XVII w. Położony w urokliwym parku nad stawami zyskał miano Pałacu na Wodzie. Co ważne, to jeden z dwóch pałaców w Staniszowie.
Pałac Makowice
Pałac w Makowicach pod Świdnicą położony jest tuż przy głównej drodze przebiegającej przez wieś. Otaczają go park i stawy, więc warto zatrzymać się na tam krótki spacer.
Pałac Żelazno
Tuż po Kłodzkiem znajduje się Pałac Żelazno, który powstał pod koniec XVIII w. Jego pierwszym właścicielem był Franza Arbogast Hoffmann. Obecnie mieści się tam hotel, a sam budynek wraz z otoczeniem przechodzi cały czas renowację.
Pałac Jugowice
Wybudowany jako dworek, dziś bardziej przypomina pałacyk, który chętnie gości wesela i śluby. Pałac w Jugowicach położony jest niedaleko od Jeziora Lubachowskiego i Zamku Grodno.
Pałac w Krobielowicach
Pałac w oddalonych o ok. 30 km od Wrocławia Krobielowicach powstał na początku XVIII w. Pałac jest w prywatnych rękach i mieści się tu hotel, a w sąsiedztwie park oraz pole golfowe.