Nastolatki we Wrocławiu trąbią na całego! Zobacz, gdzie [AUDIO]

2015-11-03 9:10 Redakcja ESKA INFO
Uczniowie ćwiczą jak prawdziwi muzycy!
Autor: wondermar/PD/pixabay.com Uczniowie ćwiczą jak prawdziwi muzycy!

W salach lekcyjnych, jak w Narodowym Forum Muzyki – słychać orkiestry dęte. To dlatego, że dwa wrocławskie gimnazja przystąpiły w tym roku szkolnym do projektu "Wszystko gra".

W ramach programu w placówkach powstały amatorskie orkiestry dęte, prowadzone przez doświadczonych muzyków. Pomysł wyszedł od Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego, a do projektu przystąpiły gimnazjum numer 1 i 14. 

- Ideą było udostępnienie młodzieży możliwości muzykowania. W Stanach Zjednoczonych to wygląda tak, że właściwie w każdej szkole jest orkiestra dęta. Tam liczba osób, które grają na instrumentach dętych idzie w miliony – zapewnia Władysław Kosendiak, koordynator projektu.

Trąbka i klarnet obiektami pożądania

Młodzi muzycy są zachwyceni. - No ja kiedyś grałem na klarnecie i mi się to spodobało – opowiada jeden z nich. - Po prostu kocham muzykę – dodaje gimnazjalistka.

- Zawsze fascynowała mnie gra na trąbce, tylko nigdy nie podejmowałem nauki, no bo to jednak jest koszt – tłumaczy inny młody artysta.

- Dzieci są bardzo zmotywowane, chętnie przychodzą, chętnie ćwiczą. Instrumenty mają w domu, związku z tym wiem, że po zajęciach też poświęcają na to czas - opowiada Izabela Kościelniak, dyrektorka gimnazjum numer 14.

Dzieci uczą się gry na instrumentach zupełnie za darmo. W przyszłości projekt może pojawi się również w innych szkołach. Póki co, gimnazja numer 1 i 14 są jedynymi placówkami we Wrocławiu, które mają swoje orkiestry dęte.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA, Wojciecha Góralskiego:

Czytaj też: Wrocław bez barier? Tylko z nazwy. Niepełnosprawni nie mają tu lekko

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE