Nastolatki we Wrocławiu trąbią na całego! Zobacz, gdzie [AUDIO]

2015-11-03 9:10
Uczniowie ćwiczą jak prawdziwi muzycy!
Autor: wondermar/PD/pixabay.com Uczniowie ćwiczą jak prawdziwi muzycy!

W salach lekcyjnych, jak w Narodowym Forum Muzyki – słychać orkiestry dęte. To dlatego, że dwa wrocławskie gimnazja przystąpiły w tym roku szkolnym do projektu "Wszystko gra".

W ramach programu w placówkach powstały amatorskie orkiestry dęte, prowadzone przez doświadczonych muzyków. Pomysł wyszedł od Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego, a do projektu przystąpiły gimnazjum numer 1 i 14. 

- Ideą było udostępnienie młodzieży możliwości muzykowania. W Stanach Zjednoczonych to wygląda tak, że właściwie w każdej szkole jest orkiestra dęta. Tam liczba osób, które grają na instrumentach dętych idzie w miliony – zapewnia Władysław Kosendiak, koordynator projektu.

Trąbka i klarnet obiektami pożądania

Młodzi muzycy są zachwyceni. - No ja kiedyś grałem na klarnecie i mi się to spodobało – opowiada jeden z nich. - Po prostu kocham muzykę – dodaje gimnazjalistka.

- Zawsze fascynowała mnie gra na trąbce, tylko nigdy nie podejmowałem nauki, no bo to jednak jest koszt – tłumaczy inny młody artysta.

- Dzieci są bardzo zmotywowane, chętnie przychodzą, chętnie ćwiczą. Instrumenty mają w domu, związku z tym wiem, że po zajęciach też poświęcają na to czas - opowiada Izabela Kościelniak, dyrektorka gimnazjum numer 14.

Dzieci uczą się gry na instrumentach zupełnie za darmo. W przyszłości projekt może pojawi się również w innych szkołach. Póki co, gimnazja numer 1 i 14 są jedynymi placówkami we Wrocławiu, które mają swoje orkiestry dęte.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA, Wojciecha Góralskiego:

Czytaj też: Wrocław bez barier? Tylko z nazwy. Niepełnosprawni nie mają tu lekko

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE