W programie biorą udział rodziny pochodzące z małych miast. Naukowcy będą je odwiedzać co tydzień.
Polecany artykuł:
- Regulamin projektu mówił o miejscowościach poniżej 50 tysięcy mieszkańców, gdzie jest trochę inna sytuacja finansowa i troszkę ograniczony dostęp do dietetyków, doradców żywieniowych, trenerów personalnych - wyjaśnia profesor Monika Bronkowska, koordynatorka projektu.
Naukowcy mają nadzieję, że rodziny, które na własnym przykładzie przekonają się jak poprawiła się ich kondycja i stan zdrowia, staną się naturalnymi ambasadorami zdrowego stylu życia.
>> Jak jedzą dzieci z Wrocławia? Wyniki badań przerażają! [AUDIO, GALERIA]
- Rodziny dostają jadłospisy, potem to poprawiamy. Co tydzień uczymy czegoś nowego o robieniu zakupów, o tym co jest piramida żywieniowa, jak ćwiczyć, jaką aktywność fizyczną podejmować - tłumaczy profesor Monika Bronkowska.
Na Dolnym Śląsku udział w projekcie biorą rodziny z sześciu miast, między innymi z Kłodzka, Milicza czy Trzebnicy.
Uczestników wyłaniano na tzw. "piknikach zdrowia". W każdym z miast było miejsce dla czterech rodzin. Warunek? Przynajmniej jedna osoba musi mieć problem z otyłością.
>> Wrocław będzie miał nowy szpital. Budynek będzie składany jak z klocków [AUDIO]
Polacy jednym z najbardziej otyłych narodów Europy
Niestety, znalezienie takich rodzin nie było trudne, bo Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, ponad jedna czwarta Polaków jest otyła (dokładnie to 25,2% populacji, średnia w Europie wynosi 22,3 procent). Polacy znaleźli się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie.
Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka: