Superksiężyc. Co to jest?
To sytuacja, gdy księżyc jest w pełni, a w dodatku w perygeum, czyli w najbliższym względem Ziemi punkcie orbity. Wydaje się on wtedy o kilkanaście procent większy i o około 30 procent jaśniejszy niż zwykle.
Czemu Superksiężyc tym razem będzie niebiesko - krwawy?
Superksiężyc ma kolor zbliżony do barwy krwi, bardziej rudawy niż zwykle. Powód? Sposób przechodzenia światła przez atmosferę ziemską w momencie zaćmienia, gdy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie naszej planety niż Słońce. Oko ludzkie może wtedy najszybciej wychwycić światło o czerwonym kolorze.
Niebieskiego na Superksiężycu widać nie będzie. Niebieski księżyc to po prostu nazwa rzadkiego zjawiska, które pojawia się raz na trzy lata, kiedy księżyc po raz drugi w miesiącu znajduje się w pełni.
Gdzie i kiedy obserwować niebiesko - krwawy Superksiężyc nad Wrocławiem?
Zjawisko będzie można podziwiać 31 stycznia. W Polsce nie będzie tak dobrze widoczne jak na południowej półkuli, ale i tak da się je zobaczyć bez używania żadnych sprzętów.
Do obserwacji najlepiej wybrać miejsca, gdzie nie ma dużo świateł ulicznych, takie jak Rędzin, Opatowice, czy las Osobowicki.