Osoby z niepełnosprawnością będą aktorami gier wideo i animacji 3D

i

Autor: Dolnośląska Szkoła Wyższa, mat. pras. Osoby z niepełnosprawnością będą aktorami gier wideo i animacji 3D

Niepełnosprawni z Wrocławia chcą podbić rynek gier komputerowych [AUDIO, WIDEO]

2015-07-25 10:04

Jedni są niewidomi, inni głuchoniemi, jeszcze inni poruszają się na wózkach. Poza niepełnosprawnością łączy ich jeszcze jedno. Wszyscy sprawdzają się jako aktorzy, występując w grach komputerowych oraz animacjach 3D.

Dolnośląska Szkoła Wyższa prowadzi projekt, w którym udowadnia, że osoby z niepełnosprawnością mogą współpracować z firmami projektującymi gry komputerowe czy też filmy z efektami animowanymi. Wystarczy przetworzyć ich ruchy na obraz 3D.

W ramach projektu dwie osoby niewidome, dwie niesłyszące i dwie na wózkach inwalidzkich za pomocą nowoczesnej technologii nagrywają swoje ruchy. Później na bazie tych nagrań można stworzyć animację przeróżnych postaci. Z uczestnikami projektu rozmawiał reporter Radia ESKA, Wojciech Góralski.

Tak wyglądają nagrania

i

Autor: Dolnośląska Szkoła Wyższa, mat. pras. Tak wyglądają nagrania

- Jeden z mężczyzn dysponuje takimi wyspecjalizowanymi ruchami, które pasowały do tego, żeby podłożyć je pod postać atakującego ofiarę pająka – opowiada nam jeden z uczestników projektu.

- Osoby z niepełnosprawnością odgrywały określone scenki. Na przykład osoby niewidome walczyły ze sobą mieczami, ja z kolei udawałem dinozaura – dodaje drugi.

Posłuchaj wypowiedzi uczestników projektu:

Na czym polega technika "motion capture"?

Na koniec projektu powstanie raport, którego adresatem będą firmy z branży gier i animacji i który będzie stanowił dla nich instrukcję z zakresu współpracy z osobami niepełnosprawnymi przy użyciu systemu "motion capture".

Na czym polega ta technika? Otóż opiera się ona na pracy specjalnego urządzenia, które przechwytuje ruch aktorów i zapisuje go na komputerze. Zapis ten jest następnie podkładany do cyfrowego modelu przeróżnych postaci. Aby tym lepiej przygotować się do odegrania swojej roli, wrocławscy niepełnosprawni brali udział w warsztatach teatralnych, które miały podnieść ich umiejętności aktorskie.

Uczestnicy projektu pracowali przy użyciu systemu motion capture

i

Autor: Dolnośląska Szkoła Wyższa, mat. pras. Uczestnicy projektu pracowali przy użyciu systemu "motion capture"

Premiera raportu będzie miała miejsce pod koniec roku na ogólnopolskich targach gier komputerowych. 

Jak wyglądają nagrania? Zobacz to na filmie: