Nowe Horyzonty 2022. Oto program filmowego festiwalu we Wrocławiu

i

Autor: materiały prasowe Nowe Horyzonty 2022. Oto program filmowego festiwalu we Wrocławiu

Nowe Horyzonty 2022. Oto program filmowego festiwalu we Wrocławiu

2022-07-06 10:03

Nowe Horyzonty 2022. 271 filmów z całego świata, w tym 209 pełnych metraży, koncerty, wystawy i spotkania w klubie festiwalowym - to wszystko znajdziemy w programie 22. festiwalu Nowe Horyzonty, który odbędzie się w dniach 21-31 lipca we Wrocławiu. Część tytułów będzie można obejrzeć online od 21 lipca do 7 sierpnia.

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

Tegoroczną odsłonę Nowych Horyzontów zainauguruje pokaz „IO” Jerzego Skolimowskiego. Na zakończenie zaś zaprezentowany zostanie anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej „Silent Twins”.

ZOBACZ TEŻ: Aleja Wielkiej Wyspy. Tak powstaje most nad Odrą. Wkrótce połączą dwa brzegi

- Bardzo cieszymy się, że filmem otwarcia będzie polska prapremiera „IO” Jerzego Skolimowskiego, który niedawno otrzymał nagrodę jury na festiwalu w Cannes. To film mistrza wiekowego, ale z bardzo młodą duszą. Piękne, uniwersalne, niezwykłe wizualnie kino. Cała ekipa przyjedzie do Wrocławia. Zakończymy festiwal również polskim akcentem - „Silent Twins”Agnieszki Smoczyńskiej z Letitią Wright i Tamarą Lawrance. Obraz był pokazywany premierowo w Cannes w sekcji Un Certain Regard - powiedział dyrektor Nowych Horyzontów Marcin Pieńkowski.

12 filmów w konkursie Nowe Horyzonty 

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty wystartuje 12 filmów z różnych części świata. - Zazwyczaj te konkursy trochę same nam się układają. Tzn. my je układamy, ale później się okazuje, że one też nam coś opowiadają o tym, co się dzisiaj dzieje w otaczającej rzeczywistości. Tak się złożyło, że w tym roku lejtmotywem konkursu jest płynność, woda. W ogóle żywioły są bardzo mocno obecne w tym zestawie. Konkurs chwyta więc bardzo mocno atmosferę czasów, w których żyjemy, jej niepewność, płynność we wszystkich aspektach - zarówno tych pozytywnych, jak i groźnych - podkreśliła dyrektorka artystyczna festiwalu Małgorzata Sadowska.

O Grand Prix ubiegać się będą m.in. „Nie zgubiliśmy drogi: - Anki i Wilhelma Sasnalów, „Enys Men” Marka Jenkina oraz „Kawałek nieba” Michaela Kocha. Do konkursu zakwalifikowały się też m.in. „Woda” Eleny Lopez Rivery, „107 matek” Petera Kerekesa, „Do piątku, Robinsonie” Mitry Farahani i „Ukryty klejnot” Natalii Lopez Gallardo.

Najlepszą produkcję wyłoni jury w składzie: austriacka reżyserka i scenarzystka Sandra Wollner, polska aktorka Agata Buzek, meksykański reżyser i scenarzysta Michel Franco, rumuński reżyser i scenarzysta Radu Jude, a także izraelski reżyser i scenarzysta Nadav Lapid.

Tak wygląda aquapark na Brochowie. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.

Hity światowych festiwali

Jak co roku nie zabraknie hitów najważniejszych światowych festiwali. Podczas Nowych Horyzontów będzie można obejrzeć m.in. obraz uhonorowany w Berlinie Złotym Niedźwiedziem „Alcarras” Carli Simon, zdobywcę canneńskiej Złotej Palmy „W trójkącie” Rubena Ostlunda, a także pokazywane w Cannes „Boy from Heaven” Tarika Saleha, „Podejrzaną” Parka Chan-wooka, „Baby Broker” Hirokazu Koreedy, „Zbrodnie przyszłości” Davida Cronenberga, „Prześwietlenie”Cristiana Mungiu oraz „Pacifiction” Aleberta Serry.

Istotną część programu stanowią retrospektywy, których bohaterami będą: Agnieszka Holland, francuska reżyserka i scenarzystka pochodzenia bośniackiego Lucile Hadzihalilovic, brytyjska reżyserka i scenarzystka Joanna Hogg oraz litewsko-amerykański twórca awangardy filmowej Jonas Mekas.

Twórczyni „W ciemności" i „Szarlatana” gościć we Wrocławiu od 21 do 25 lipca. Tymczasem retrospektywie Mekasa - który w grudniu tego roku obchodziłby 100. urodziny - towarzyszyć będzie premiera książki "Przebłyski piękna. Spotkania z Jonasem Mekasem" Andrzeja Pitrusa i ekspozycja "As Far as I Can See" w galerii SiC! BWA Wrocław.

Basen na wrocławskim Brochowie otwarty

Festiwal Nowe Horyzonty - kiedy?

W części Mistrzowie, Mistrzynie zaplanowano projekcje m.in. "A E I O U - szybkiego alfabetu miłości" Nicolette Krebitz, "Filmu powieściowego" Honga Sang-soo, "Paczuszki pełnej miłości" Gastona Solnickiego i "Splendid Isolation" Urszuli Antoniak. Z kolei w sekcji Ale kino+ odbędą się pokazy "Niewiernej" Claire Denis, "Petra von Kant" Francois Ozona, "Rodeo" Loli Quivoron i "Zdarzyło się" Audrey Diwan.

Łącznie w programie festiwalu znalazło się 271 tytułów, ale to jeszcze nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano dla publiczności Nowych Horyzontów. Wyczekiwany jest koncert brytyjskiej formacji rockowej Tindersticks, której utwór "Both Sides of the Blade" promuje film "Niewierna". Organizatorzy wydarzenia zapraszają też na pokaz horroru "Nosferatu - symfonia grozy" Friedricha Wilhelma. Murnaua z 1922 r., do którego muzykę na żywo wykona kompozytor i lutnista Jozef van Wissem. Wieczorami widzowie będą mogli zrelaksować się w klubie festiwalowym, który będzie mieścić się w przestrzeni Muzeum Miejskiego w Arsenale.

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 21-31 lipca we Wrocławiu oraz od 21 lipca do 7 sierpnia online.

Sonda
Wybieracie się na Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty?