Nowymi liniami tramwajowymi pojedziemy najszybciej za trzy lata

i

Autor: Joanna Strutyńska Nowymi liniami tramwajowymi pojedziemy najszybciej za trzy lata

Nowe linie tramwajowe we Wrocławiu. Na jakie osiedla dojedziemy po torach? [AUDIO]

2016-04-13 19:48

Część mieszkańców postanowiła zawalczyć o tramwaj na swoje osiedle, w sprawie innych tras władze miasta często zmieniały zdanie. Można się w tych planach pogubić. Sprawdzamy więc, gdzie i kiedy powstaną w mieście nowe linie tramwajowe.

Tramwaj na Popowice

Tramwajem przez ulicę Długą pojedziemy najszybciej pod koniec 2019 roku. Wrocławskie Inwestycje ogłosiły przetarg na firmę, która zaprojektuje przebieg torowiska. Cały odcinek to trzy i pół kilometra, a inwestycja pochłonie do stu milionów złotych. 

Trasa ma się rozpoczynać na ulicy Jagiełły. 

- Poprowadzi ona wzdłuż ulic Dmowskiego, Długiej, do ulicy Gnieźnieńskiej. Tu trzeba przejść przez wiadukt. Jest on wąskim gardłem, ale jest zapotrzebowanie na projekt przebudowy tego mostu. Dalej wzdłuż ulicy Starogroblowej. Tu wiadukt mamy już przebudowany. Torowisko, które do tej pory biegłoby między jezdniami, tam przechodzi na północną stronę - tłumaczy Marek Szempliński ze spółki Wrocławskie inwestycje.

Tramwaj na Nowy Dwór

Jeśli chodzi o tę inwestycję - tu też trwa przetarg na projekt trasy pojazdu. Ma ona biec z okolic Dworca Świebodzkiego przez Robotniczą i Strzegomską do zbiegu tej drugiej ulicy z Rogowską. Do przetargu już zgłosiło się dziewięć firm. Urzędnicy chcą wybrać projektanta trasy do końca maja. Prace projektowe mają się zakończyć wiosną przyszłego roku. Być może w drugiej połowie 2017 roku ruszą już prace przy budowie torowiska. Ich zakończenie jest planowane na koniec 2019 roku.

Tramwaje na Hubskiej

Pojazdy mają jeździć również przez całą długość Hubskiej. Torowisko ma powstać na odcinku tej ulicy od Glinianej do Dyrekcyjnej. Połączy ono Gaj i Tarnogaj z szynami pod wiaduktem kolejowym przy Pułaskiego. Z tego miejsca tramwaje pojadą albo do dworca kolejowego, albo w stronę placu Społecznego. Nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy nowe torowisko powstanie. Z pewnością nie szybciej niż za trzy lata.

Aktywiści: Urzędnicy nie traktują tramwajów jako sposobu na uniknięcie korków

- To tak naprawdę kropla w morzu potrzeb. Władze miasta nie patrzą na tramwaj jako na szansę wyjścia z problemu transportowego. Policzyliśmy, że przez te trzy kadencje Rafała Dutkiewicza powstało mniej więcej pięć kilometrów torowisk. Na papierze jest kolejnych 80. Gdyby to miało powstawać w tym samym tempie, co przez ostatnie lata, czekalibyśmy 177 lat - przekonuje Kuba Nowotarski z Akcji Miasto. 

Gdzie też walczą o tramwaj?

O tramwaj starają się również osiedla na Swojczycach, Strachocinie i Wojnowie, do manifestacji szykują się również mieszkańcy Jagodna. 

Więcej w materiale reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Czytaj także: Pijany mężczyzna molestował seksualnie kobiety na wrocławskim dworcu​